MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” – konferencja dla kleryków

01-12-2016

„Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” to tytuł trzydniowej konferencji dla kleryków wyższych seminariów duchownych przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, która odbyła się w dniach 25-27 listopada. Celem seminarium, w którym wzięło udział blisko 40 franciszkańskich kleryków z Łodzi i Krakowa, było przekazanie wiedzy o historii ludobójstwa Żydów w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, a także o losach innych grup deportowanych do obozu – Polaków, Romów i jeńców sowieckich – ze szczególnym uwzględnieniem osób duchownych.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach

Zakonnicy wysłuchali serii wykładów, m.in. o osobach duchownych w KL Auschwitz, w tym o postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego – w tym roku bowiem minęła 75. rocznica jego męczeńskiej śmierci. W programie znalazł się również wykład poświęcony Polakom i Żydom w KL Auschwitz, warsztat na wystawie Szoa w bloku 27, zajęcia dotyczące znaczenia Auschwitz i Holokaustu w sztuce filmowej oraz sztuki w KL Auschwitz. Klerycy uczestniczyli także w studyjnym zwiedzaniu terenu Miejsca Pamięci, podczas którego szczególną uwagę zwrócono historię deportacji osób duchownych do obozu. Oprócz tego pracownicy MCEAH omówili z uczestnikami propozycje zajęć edukacyjnych, które bracia będą mogli w przyszłości przeprowadzić w szkołach.

Konferencję zakończyło złożenie hołdu pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, a także Msza Święta odprawiona w baraku byłej pralni obozowej.

 

Refleksje uczestników:

Warsztaty studyjne pozwoliły mi lepiej zrozumieć pewne zachowania więźniów osadzonych w KL Auschwitz-Birkenau oraz sprostować błędne obrazy i informacje. Najbardziej jednak byłem zainteresowany bezpośrednim zwiedzaniem KL Auschwitz i Birkenau.
Br. Bartek

Studyjne zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau uświadomiło mi, jak przerażającą skalę miały rozgrywające się tu wydarzenia. Dotarło do mnie, że doprowadziła do tego nazistowska ideologia pełna nienawiści do człowieka. Długo będę rozważał to doświadczenie. Wielka w tym zasługa pracowników Muzeum, którzy z ogromnym poświęceniem i szacunkiem dbają o pamięć pomordowanych w tym miejscu ludzi.
Br. Marek

Długi korytarz, a na jednej ze ścian, wejście do celi. Ciemna i przerażająca, a zarazem zdumiewająca, bo w tym miejscu dokonał się cud przemiany „piekła” w „niebo”. Właśnie postawa św. Maksymiliana i jego czyn, przeniknęła przerażająco ciemną atmosferę wszechobecnego zła w obozie i ją przemieniła. To miejsce przekonało mnie do wytrwałości w czynieniu dobra, mimo przeciwności, które są często bardzo trudne i wymagające. Obym zawsze potrafił w każdej sytuacji zauważyć miejsce na czynienie dobra, nawet jeśli nie będzie ono widziane przez innych. Bóg widzi wszystko!
Br. Krzysztof

Właściwie trudno byłoby spodziewać się innej reakcji, ale to co przeżyłem podczas trzydniowego pobytu w KL Auschwitz niezwykle mnie przytłoczyło. To wszystko, co zobaczyłem w obozie, oraz cykl wykładów o Auschwitz sprawiły, że w mojej głowie powstało wiele pytań na które nie potrafię udzielić odpowiedzi np.: skąd u ludzi może być tyle zła, sadyzmu, agresji? skąd więźniowie czerpali siłę by przeżyć w tych nieludzkich i skrajnych warunkach? itp.. To miejsce wzruszy chyba każdego myślącego człowieka, skonfrontuje go z brutalną prawdą o… nas ludziach. Nie sposób się do tego nie odnieść, bo za te olbrzymie zło, jakie wylało się w tym miejscu, odpowiedzialni są właśnie ludzie. To istotnie przeraża. Ba powstaje pytanie: czy Auschwitz jest dla nas wystarczającą lekcją, by ustrzec się w przyszłości podobnych okropności?
Br. Jakub