Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz – Historia i Symbolika” – seminarium online dla nauczycieli i edukatorów z Ukrainy

MCEAH
16-07-2021

Nauczyciele historii z Ukrainy wzięli udział w dwudniowym seminarium online pt. „Auschwitz – historia i symbolika”, które odbyło się 12 i 13 lipca. Organizatorami wydarzenia było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z Ukraińskim Instytutem Badań nad Holokaustem „Tkuma”.

 

Program obejmował zarówno prezentację Miejsca Pamięci i pracę ze źródłami dotyczącymi okrutnej rzeczywistości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, jak i zajęcia na temat kultury pamięci o Auschwitz na Ukrainie, dyskusję o nauczaniu o Auschwitz i Holokauście na lekcjach historii w ukraińskich szkołach oraz o współczesnej pamięci i upamiętnieniach.

– Seminarium w trybie zdalnym jest dużym wyzwaniem dla prowadzącego. Poprzez wykorzystanie interaktywnych form pracy edukacyjnej online starałam się zapewnić dla każdego uczestnika przestrzeń do aktywnego udziału. Ponadto, osoby biorące udział w szkoleniu są na co dzień praktykami, więc ważne było zachować balans pomiędzy teoretycznymi a praktycznymi elementami programu – powiedziała koordynatorka seminarium w MCEAH Nataliia Tkachenko.

Seminarium, w którym wzięły udział 24 osoby z różnych części Ukrainy było znakomitą okazją do podzielenia się własnym doświadczeniem i wymiany myśli. Nie zabrakło również miejsca na nowe inspiracje poznawcze i metodologiczne.

– Jest to już kolejne seminarium dla nauczycieli z Ukrainy zrealizowane w ramach współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po raz kolejny koordynatorzy z polskiej strony nie tylko przygotowują bardzo profesjonalny i merytoryczny program, ale też zaskakują nas nowymi pomysłami i rozwiązaniami edukacyjnymi – powiedział dr Yehor Vradii z Instytutu „Tkuma” w Dnieprze.

– Oczywiście, nic nie zastąpi doświadczenia bycia w autentycznym miejscu i obcowania się z trudną historią tam, gdzie ona się wydarzyła. Dlatego mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zrealizować drugą część tego seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz – podkreślił dyrektor Instytutu „Tkuma” dr Ihor Shchupak.