MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Premier Kanady Justin Trudeau odwiedził Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz

10-07-2016
Premier Kanady Justin Trudeau odwiedził 10 lipca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Towarzyszyli mu m.in. Nate Leipciger, były więzień Auschwitz urodzony w 1928 r. w Chorzowie, który wyemigrował w 1948 r. do Kanady i wielokrotnie odwiedzał Miejsce Pamięci podczas Marszów Żywych, Minister Spraw Zagranicznych Kanady Stéphane Dion oraz rabin Adam Scheier z Montrealu, wiceprzewodniczący Rady Rabinów Kanady. Gości powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, którzy przybliżył im historię obozu, a także opowiadał o współczesnych wyzwaniach Miejsca Pamięci.

„Gdyby zabrakło dziesięciu…” – nagrody Muzeum dla wolontariuszy

01-07-2016
„Gdyby zabrakło dziesięciu…” to nagrody dyrektora Muzeum przyznawane wolontariuszom oraz przedstawicielom instytucji wspierającym wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz. Wręczono je 1 lipca – w przeddzień 69. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Włoskie wsparcie dla Muzeum Auschwitz

28-06-2016
Dzięki wsparciu finansowemu włoskiej prowincji Latina możliwy był zakup nowego pojazdu elektrycznego na potrzeby Muzeum, który wykorzystywany będzie przez Straż Muzealną do zabezpieczenia terenu oraz przewozu obóz z problemami ruchowymi m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży.

Dzieci wojny. VII konferencja „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI w.”

27-06-2016
Los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych był tematem VII Międzynarodowej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbyła się w dniach 24-26 czerwca w Oświęcimiu. Jej współorganizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Czerwcowy numer miesięcznika „Oś”. 76. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.

25-06-2016
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz odbyły się w Oświęcimiu, a także dzień wcześniej w Tarnowie. W „Osi” relacja z obchodów.

Seminarium „Zagłada Żydów i różne formy jej przedstawiania”

23-06-2016
„Zagłada Żydów i różne formy jej przedstawiania” to tytuł seminarium zorganizowane wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Instytut Pamięci Narodowej – Centrum Edukacyjne im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia.
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    240