MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Setny numer miesięcznika „Oś”

22-08-2016
To już setny, jubileuszowy numer Miesięcznika „Oś Oświęcim – Ludzie – Historia – Kultura”. Otwiera go fotografia Papieża Franciszka, który 29 lipca odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego wizyta odbyła się w atmosferze modlitewnej ciszy i skupienia. Papież spotkał się m.in. z byłymi więźniami obozu, a także z Polakami odznaczonymi tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W „Osi” znajdą Państwo podsumowanie wizyty, a także wiele fotografii.

Oryginalna korespondencja obozowa Mykoły Kłymyszyna

17-08-2016
Oryginalna korespondencja obozowa Mykoły Kłymyszyna, więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz nr 57340, trafiła do Archiwum Miejsca Pamięci.

75. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2016
Około 2 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających o. Maksymiliana Kolbe zamordowanego 75 lat temu, 14 sierpnia 1941 r. , w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Wystawa o deportacjach mieszkańców powstańczej Warszawy do Auschwitz w Google Cultural Institute

12-08-2016
72 lata temu, 12 sierpnia 1944 r., do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau dotarł pierwszy transport cywilnych mieszkańców Warszawy aresztowanych masowo po wybuchu powstania i osadzonych w obozie przejściowym w Pruszkowie. Z okazji rocznicy Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście udostępniło nową wystawę w Google Cultural Institute: „Deportacje mieszkańców Warszawy do Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego˜”.

Seminarium dla izraelskich edukatorów

11-08-2016
Zakończyło się seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. W dwunastodniowym seminarium wzięło udział 20 osób z Izraela, które w ramach swojej pracy zawodowej zajmują się historią Zagłady. Wśród nich znaleźli się pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Bojowników Getta w kibucu Lochamej HaGeta'ot, Beit Ha-Edut oraz Beit Terezin.

Pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży oraz wizyta Papieża Franciszka w Miejscu Pamięci

04-08-2016
Ponad 155 tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży zobaczyło w ostatnich dniach tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Najważniejszym wydarzeniem ŚDM w Miejscu Pamięci była obserwowana przez cały świat wizyta papieża Franciszka. Dla wszystkich pielgrzymów spotkanie z autentyzmem poobozowej przestrzeni było niezwykłym doświadczeniem i lekcją historii, natomiast dla Muzeum było to największe organizacyjne i logistyczne wyzwanie w jego prawie siedemdziesięcioletniej historii.
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    243