Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Obchody 14 czerwca z Patronatem Narodowym Prezydenta RP

21-04-2020
Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Muzeum, objął Patronatem Narodowym obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, które odbędą się 14 czerwca w Miejscu Pamięci Auschwitz. Tego dnia 80 lat temu do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Niemcy deportowali z Tarnowa pierwszy transport Polaków.

Dziękujemy za solidarność i wsparcie

02-04-2020
Pragniemy podziękować za wszystkie niezwykłe gesty solidarności i wsparcia, z jakimi spotyka się Muzeum Auschwitz w okresie przymusowego zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa, przez co Miejsce Pamięci jest niedostępne dla odwiedzających.

Muzeum Auschwitz zdobyło drugą część archiwum dotyczącego Grupy Ładosia

23-03-2020
Po blisko dwóch latach negocjacji Muzeum Auschwitz pozyskało oryginalne dokumenty drugiej części tzw. Archiwum Eissa. Znajdują się wśród nich kilkadziesiąt zdjęć Żydów, w tym znanych postaci, którym grupa kierowana przez polskiego Ambasadora w Bernie Aleksandra Ładosia próbowała wystawić dokumenty latynoamerykańskie. Badania potwierdziły autentyczność zbioru.

Informacja dotycząca pracy Muzeum w związku z występowaniem koronawirusa na świecie

06-03-2020
W związku z decyzją rządu o zamknięciu muzeów i placówek kultury w Polsce informujemy, że Muzeum do odwołania jest nieczynne. Z tego powodu nie będzie prowadzona korespondencja oraz udzielana informacja telefoniczna i na miejscu. Sprawy, z którymi zgłaszają się Państwo także drogą elektroniczną zostaną załatwione po tym, jak zakaz działalności zostanie zniesiony. Prosimy o wyrozumiałość w tych trudnych okolicznościach.

List otwarty byłych więźniów oraz opiekunów Miejsca Pamięci w sprawie słów pani Barbary Wojnarowskiej-Gautier

03-03-2020
Jako pracownicy, przewodnicy i wolontariusze Muzeum Auschwitz, a także byli więźniowie od lat pozostający w kontakcie z Muzeum, jesteśmy poruszeni, zasmuceni oraz oburzeni wywiadem, jakiego była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier udzieliła telewizji „wRealu24”.

Nabór na seminarium „Auschwitz – Historia i Symbolika” w Czechach i w Polsce

28-02-2020
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w dwuetapowym seminarium szkoleniowym „Auschwitz – Historia i Symbolika”, organizowanym we współpracy z Miejscem Pamięci – Památník Terezín.