Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

"Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia" - pierwsza monografia o grupie Aleksandra Ładosia

10-09-2020
„Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia” - to nowa publikacja, która opisuje działania tzw. grupy Ładosia - polskich dyplomatów z czasów wojny, którzy wraz z działaczami organizacji żydowskich próbowali ratować zagrożonych Zagładą Żydów. Ładoś i jego ludzie fałszowali dokumenty latynoamerykańskie, przemycali ludzi przez terytorium Francji Vichy, sprawowali opiekę nad żydowskimi uchodźcami, a w ostatniej fazie wojny wspierali organizacje żydowskie w ich próbach wykupu Żydów z rąk niemieckich nazistów.

Miesięcznik Memoria nr 35 (08/2020)

31-08-2020
"Memoria" to nasz internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie.

Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego

14-08-2020
79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.

Sportowcy z Niemiec z pomocą Miejscu Pamięci

11-08-2020
Apel o wsparcie działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wystosowany publicznie przez dyrektora dr. Piotra M. A. Cywińskiego spotkał się z dużym odzewem w różnych środowiskach. W ostatnich dniach 75 tysięcy Euro, na wsparcie jednego z najważniejszych projektów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście planowanego w przyszłym roku, przeznaczyła Inicjatywa WeKickCorona, którą stworzyli dwaj piłkarze FC Bayern Monachium: Leon Goretzka i Joshua Kimmich.

Muzeum ogłasza konkurs na koncepcję nowej wystawy polskiej

07-08-2020
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłosiło konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy, pt. "Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej".

Zaproszenie na konferencję ”Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii?"

06-08-2020
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii?, która odbędzie się on-line, w aplikacji MS Teams, w dniach 29-30 sierpnia 2020.