MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

72. rocznica wyzwolenia Auschwitz

19-12-2016

27 stycznia 2017 r. na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Głównym tematem 72. rocznicy będzie „Czas” symbolizowany przez zegarek, który został odnaleziony podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 r., a który powrócił do Muzeum w tym roku. Czas nieuchronnie oddala nas od dziejów Auschwitz. Pamięć jest zawsze walką z czasem. Czas jednocześnie jest tym, czego zdarza się nam brakować w naszej misji uświadamiania kolejnych pokoleń przed niebezpieczeństwem populizmu, ksenofobii, antysemityzmu, rozmaitych egotyzmów narodowych – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

RAMOWY PROGRAM OBCHODÓW 72. ROCZNICY WYZWOLENIA AUSCHWITZ 27 STYCZNIA 2017 R.

8.30 – otwarcie wystawy czasowej „Archeologia”, blok 12 byłego obozu Auschwitz I (zaproszeni goście)

12.00 – obchody w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau (zaproszeni goście)

13.30 – ceremonia upamiętniająca – modlitwa i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

Kontakt:

e-mail:
tel. + 48 33 844 8006

Akredytacje

Proces akredytacji dla dziennikarzy na obchody 72. rocznicy wyzwolenia Auschwitz trwać będzie w dniach 9-20 stycznia 2017 r.

Formularz akredytacyjny - dziennikarze
Formularz akredytacyjny - wozy transmisyjne

Informacje dla zaproszonych uczestników

Indywidualny dojazd lub dojście na miejsce obchodów nie będą możliwe. Zaproszeni goście proszeni są o przybycie na parking przy ul. Więźniów Oświęcimia 55 w Oświęcimiu do godz. 11:15, skąd dowożeni będą na miejsce uroczystości w Budynku „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Brzezince autobusami Muzeum. Po zakończeniu obchodów wszyscy goście proszeni są o przejście spod Pomnika Ofiar w stronę Bramy Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Stamtąd autobusy przewiozą wszystkich na parking przy ul. Więźniów Oświęcimia 55.

UWAGA: Po godzinie 11.15 nie będzie możliwości dojazdu na miejsce obchodów.

Informacje dla osób nie posiadających zaproszeń 

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, będą mogły wejść do otwartego sektora dla publiczności zlokalizowanego na terenie odcinka BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Przebieg obchodów będzie można także śledzić na kanale YouTube Muzeum.

Prosimy o pozostawiania pojazdów na parkingu gminnym w Brzezince przy ul. Męczeństwa Narodów 14. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów osoby w sektorze dla widzów będą miały możliwość podejścia pod Pomnik i oddania hołdu Ofiarom.

Informacje dla zwiedzających Miejsce Pamięci 27 stycznia 2017 r.

27 stycznia 2017 r. Miejsce Pamięci Auschwitz będzie udostępnione odwiedzającym z pewnymi ograniczeniami. Prosimy o dostosowywanie się do poleceń Straży Muzealnej, przewodników oraz pracowników Muzeum. Okolice Pomnika Ofiar oraz budynek tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau będą w tym dniu niedostępne dla odwiedzających.

Z uwagi na możliwość ewentualnych zmian prosimy o śledzenie informacji na stronie internetowej Muzeum.