MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Posiedzenie Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau

28-10-2016
Przedstawiciele państw-darczyńców wpierających Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau spotkali się 28 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie na 6. posiedzeniu Komitetu Międzynarodowego Fundacji. W posiedzeniu wzięła także udział szefowa KPRM minister Beata Kempa, jak również członkowie Zarządu oraz pracownicy Fundacji Auschwitz-Birkenau.

31. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

27-10-2016
Wizyta papieża Franciszka i ogromna frekwencja podczas Światowych Dni Młodzieży, rozpoczęcie prac nad nową siedzibą Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, kwestie upamiętnienia na terenach byłych obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady Kulmhof, w Treblince, w Sobiborze i w Płaszowie, a także edukacja o Holokauście w polskim systemie szkolnym, to niektóre z tematów 31. posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie 26 i 27 października pod przewodnictwem prof. Barbary Engelking. Wzięli w nim udział także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.

102. numer miesięcznika „Oś”

24-10-2016
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podpisał 15 września w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz umowę o dofinansowanie projektu adaptacji budynku tzw. Starego Teatru na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Dzięki temu do końca czerwca 2019 r. ma powstać nowoczesna siedziba MCEAH, w której znajdą się m.in. nowoczesna sala audytoryjna, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej. Więcej na ten temat przeczytają Państwo wewnątrz numeru.

Sesja edukacyjna w 75. rocznicę deportacji jeńców sowieckich do KL Auschwitz

17-10-2016
W październiku 1941 r. w wydzielonej części niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz I, władze SS osadziły około 10 tysięcy sowieckich jeńców wojennych. Głównym ich zadaniem była budowa nowego obozu na polach wysiedlonej wsi Brzezinka (niem. Birkenau). W 75. rocznicę tego wydarzenia Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało sesję edukacyjną poświęconą losom jeńców sowieckich w Auschwitz. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostawić po sobie ślad. Lekcja internetowa o sztuce w KL Auschwitz.

05-10-2016
„Sztuka w KL Auschwitz” – to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście poświęcona szczególnemu rodzajowi dokumentu ukazującego realia funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także losy jego ofiar – pracom artystycznym wykonanym przez więźniów. Autorką lekcji jest Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum.

Członkowie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau odwiedzili Miejsce Pamięci

28-09-2016
27 września członkowie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Rada kontroluje i opiniuje całość prac Fundacji. Zasiadają w niej osoby działające m.in. na rzecz zachowania pamięci o niemieckich nazistowskich zbrodniach, historycy, czy eksperci ds. finansów lub konserwacji. Część z nich jednocześnie zasiada także w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    243