MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

02-08-2016
72 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia jest w Polsce obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Z tej okazji Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało specjalną wystawę w Google Cultural Institute „Romowie w Auschwitz”.

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2016
W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym prawie 13 tysiącom mieszkańców stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

Prezydent Panamy w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz

30-07-2016
Prezydent Panamy Juan Carlos Varela, który przyjechał do Polski na trwające w Krakowie Światowe Dni Młodzieży odwiedził 30 lipca wraz z małżonką Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gości powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Panie, przebacz tyle okrucieństwa. Papież Franciszek w Miejscu Pamięci Auschwitz.

29-07-2016
Papież Franciszek, głowa Kościoła katolickiego, odwiedził 29 lipca były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego wizyta odbyła się w atmosferze modlitewnej ciszy i skupienia. Papież spotkał się m.in. z byłymi więźniami obozu, a także Polakami odznaczonymi tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, którzy w czasie wojny bezinteresownie udzielali pomocy Żydom, ratując ich od Zagłady.

Życie religijne w obozie Auschwitz – nowa lekcja internetowa

27-07-2016
„Duchowieństwo chrześcijańskie i życie religijne w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz wizytą Papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Autorką lekcji jest Teresa Wontor-Cichy, historyk z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka w Miejscu Pamięci Auschwitz

26-07-2016
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywać się będą w Krakowie w lipcu 2016 r., a także z wizytą papieża Franciszka, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie w tym okresie dostępne dla odwiedzających na szczególnych zasadach.
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    240