MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz, fabryka śmierci” – nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci

02-09-2016
„Auschwitz, fabryka śmierci. Codzienność oraz topografia obozu koncentracyjnego i zagłady” to tytuł ekspozycji, którą do 30 października będzie można oglądać w budynku obozowej pralni na terenie byłego obozu Auschwitz I. Wystawę przygotowało Centrum Dokumentacji Nazizmu w Kolonii, a także Peter Siebers i prof. Gideon Greif, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

10 lat pracy dr Piotra M. A. Cywińskiego na stanowisku dyrektora Miejsca Pamięci

01-09-2016
1 września 2016 roku minęło dziesięć lat pracy dr Piotra M. A. Cywińskiego na stanowisku dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W trakcie ostatnich dziesięciu lat Miejsce Pamięci rozwijało się dynamicznie i zmieniało się w wielu aspektach.

Setny numer miesięcznika „Oś”

22-08-2016
To już setny, jubileuszowy numer Miesięcznika „Oś Oświęcim – Ludzie – Historia – Kultura”. Otwiera go fotografia Papieża Franciszka, który 29 lipca odwiedził były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego wizyta odbyła się w atmosferze modlitewnej ciszy i skupienia. Papież spotkał się m.in. z byłymi więźniami obozu, a także z Polakami odznaczonymi tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W „Osi” znajdą Państwo podsumowanie wizyty, a także wiele fotografii.

Oryginalna korespondencja obozowa Mykoły Kłymyszyna

17-08-2016
Oryginalna korespondencja obozowa Mykoły Kłymyszyna, więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz nr 57340, trafiła do Archiwum Miejsca Pamięci.

75. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2016
Około 2 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających o. Maksymiliana Kolbe zamordowanego 75 lat temu, 14 sierpnia 1941 r. , w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Wystawa o deportacjach mieszkańców powstańczej Warszawy do Auschwitz w Google Cultural Institute

12-08-2016
72 lata temu, 12 sierpnia 1944 r., do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau dotarł pierwszy transport cywilnych mieszkańców Warszawy aresztowanych masowo po wybuchu powstania i osadzonych w obozie przejściowym w Pruszkowie. Z okazji rocznicy Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście udostępniło nową wystawę w Google Cultural Institute: „Deportacje mieszkańców Warszawy do Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego˜”.
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    241