MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

64 lata temu hitlerowcy po raz pierwszy użyli gazu do mordowania ludzi w Auschwitz

30-08-2005

Na przełomie sierpnia i września 1941 roku hitlerowcy po raz pierwszy użyli gazu cyklonu B do mordowania ludzi w Auschwitz. Pierwsza próba miała miejsce w ostatnich dniach sierpnia. W podziemiach bloku 11 uśmiercono 20-30 jeńców radzieckich. Eksperymenty dały początek masowej zagładzie, której Niemcy dopuścili się w obozie.

Historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Franciszek Piper podaje, że pomysł mordowania ludzi cyklonem B zrodził się w głowie zastępcy komendanta obozu Hauptsturmfuehrera SS Karla Fritzscha. On też kierował pierwszymi akcjami.

Pierwsza próba miała miejsce prawdopodobnie w sierpniu 1941 roku. W jednej z ciemnic w podziemiach bloku 11 w Auschwitz zamordowano jeńców radzieckich. Franciszek Piper szacuje, że ze względu na niewielkie rozmiary pomieszczenia było to około 20-30 jeńców. Potwierdzają to także relacje byłych więźniów. Jeszcze w sierpniu 1941 roku dokonano drugiej próby. Około 100 jeńców stłoczono w sześciu celach w podziemiach bloku 11.

3 września hitlerowcy dokonali pierwszej próby masowego uśmiercania więźniów. Tuż po wieczornym apelu w 28 celach w podziemiach bloku 11 umieszczono 600 jeńców radzieckich, 250 chorych Polaków ze szpitala obozowego oraz 10 więźniów z karnej kompanii. Okna piwnic zostały zasypane ziemią. Niemcy wsypali gaz. Rankiem 4 września SS-man Gerhard Palitzsch stwierdził, że część więźniów jeszcze żyje. Niemcy ponownie wsypali gaz i zaryglowali drzwi. W nocy z 4 na 5 września wszyscy byli już martwi.

Podziemia bloku 11
Podziemia bloku 11
Krematorium I
Krematorium I