MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Moje życie zaczęło się od końca…

30-03-2012
Halina Birenbaum, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, izraelska pisarka i poetka, była gościem sesji edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W dwóch spotkaniach zatytułowanych „Moje życie zaczęło się od końca…”, które miały miejsce 23 i 24 marca, uczestniczyło ponad 300 osób, przede wszystkim uczniowie, ale także nauczyciele oraz przewodnicy i pracownicy Miejsca Pamięci.

Słowacki Pociąg Pamięci

23-03-2012
Specjalny Pociąg Pamięci ze Słowacji, pokonując historyczną trasę, przyjechał do Oświęcimia w 70. rocznicę deportacji przez nazistów do Auschwitz pierwszej grupy słowackich Żydówek. W uroczystościach w Miejscu Pamięci wzięli udział premier Słowacji Iveta Radiczova, wicepremier Jan Figel, a także przedstawiciele różnych wyznań oraz liczna grupa młodzieży. Szczególnym gościem była Edita Grosmanova, ocalała z Auschwitz, która wówczas trafiła do obozu.

47. numer miesięcznika „Oś”. Światło Pamięci.

21-03-2012
„Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół, swój dom” – to tytuł wystawy czasowej, którą do 25 kwietnia oglądać można w Muzeum Auschwitz. W „Osi” piszemy o wystawie, a także prezentujemy wiele fotografi i prezentowanych obiektów. W numerze również również informacje na temat nowej nagrody Muzeum – Światło Pamięci. Polecamy również obszerny artykuł poświęcony historycznym drzwiom do komory gazowej zaprezentowanym podczas tegorocznej rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Auschwitz przed sądem

14-03-2012
Wydana po raz pierwszy w języku polskim książka Auschwitz przed sądem Hermanna Langbeina zawiera niemal 800 stron relacji z jednego z największych procesów przeciwko zbrodniarzom z Auschwitz, który w latach 1963-1965 odbył się we Frankfurcie nad Menem.

Zaproszenie do udziału w Międzynarodowej Akademii Letniej

23-02-2012
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w drugiej Międzynarodowej Akademii Letniej.Projekt skierowany jest do osób anglojęzycznych: nauczycieli, edukatorów, muzealników i pracowników naukowych, a także wszystkich zainteresowanych historią Auschwitz i Holokaustu.

Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie...

21-02-2012
„Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół, swój dom” — to tytuł nowej wystawy czasowej Muzeum Auschwitz. Na ekspozycji zobaczyć można dziesiątki przedmiotów należących do ludzi, w ogromnej większości Żydów, których niemieccy naziści deportowali do Auschwitz.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    165