MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Autentyzm – doświadczenie – pamięć. Seminarium badawcze studentów University of British Columbia.

02-06-2015
20 kanadyjskich studentów wzięło udział w dwunastodniowym seminarium badawczym “Witnessing Auschwitz – Conflicting Stories and Memories”, które zostało zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau we współpracy z Uniwersytetem Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.

28. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

02-06-2015
Wyzwania związane ze zwiększającą się frekwencją w Miejscu Pamięci Auschwitz, prace nad nową wystawą główną Muzeum, a także podsumowanie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, to niektóre tematy obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. 28. posiedzeniu Rady, które odbyło się w Oświęcimiu w dniach 1 i 2 czerwca, przewodniczyła prof. Barbara Engelking. Obecny był także na nim wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski.

Srebrna „Gloria Artis” dla dyrektora Muzeum Auschwitz

29-05-2015
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński został odznaczony przez minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Relacje ocalonych z Auschwitz dostępne w autentycznej przestrzeni Miejsca Pamięci

29-05-2015
Relacje byłych więźniów Auschwitz zostały udostępnione w historycznej przestrzeni byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Odwiedzający mogą w konkretnych miejscach posłuchać historii bezpośrednich świadków wydarzeń.

Francuscy senatorowie w Miejscu Pamięci Auschwitz

25-05-2015
Przewodniczący francuskiego Senatu Gérard Larcher wraz z kilkudziesięcioosobową grupą członków wyższej izby parlamentu Francji odwiedzili 25 maja Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.

67. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

25-05-2015
67 lat temu, 25 maja 1948 r. rotmistrz Witold Pilecki, jeden z twórców konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, został stracony przez władze komunistyczne. W rocznicę tego wydarzenia, przy murach aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie zamordowany został rotmistrz, zastępca dyrektora Muzeum Andrzej Kacorzyk złożył wieniec, oddając hołd Witoldowi Pileckiemu w imieniu wszystkich pracowników Miejsca Pamięci.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    216