MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nie słabnie zainteresowanie świata Miejscem Pamięci

04-01-2013
Tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w 2012 r. odwiedziło 1 milion 430 tysięcy osób. To rekord w 65-letniej historii Muzeum. Co ważne, ponadmilionowa frekwencja utrzymuje się nieustannie od sześciu lat.

68. rocznica wyzwolenia Auschwitz

02-01-2013
W niedziele, 27 stycznia 2013 r. odbędą się uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

56. numer Miesięcznika Oś. Sprawiedliwi uhonorowani pośmiertnie.

19-12-2012
W 70. rocznicę założenia Rady Pomocy Żydom „Żegota” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów osiem osób zostało pośmiertnie uhonorowanych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jedną z nich była Stanisława Olewnik, pochodząca z Krzemienia koło Makowa Mazowieckiego, która za pomoc Żydom została osadzona przez Niemców w obozie Auschwitz. O tej i innych historiach pomocy przeczytają Państwo w ostatnim w tym roku numerze Miesięcznika „Oś”.

Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dla pracowników Muzeum Auschwitz

12-12-2012
Złote i srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystego wręczenia dokonał profesor Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uroczystości 70. rocznicy śmierci św. Grzegorza Peradze z udziałem prezydenta Gruzji

09-12-2012
W Miejscu Pamięci Auschwitz odbyły się uroczystości 70. rocznicy śmierci archimandryty Grzegorza Peradze, świętego męczennika prawosławnego, zamordowanego w tym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym 6 grudnia 1942 r.

„Archiwizacja cyfrowa danych ofiar nazizmu”. Międzynarodowa konferencja w Miejscu Pamięci Auschwitz

28-11-2012
W konferencji „Archiwizacja cyfrowa danych ofiar nazizmu” zorganizowanej przez Muzeum Auschwitz wzięli udział przedstawiciele 26 instytucji z siedmiu krajów Europy, USA i Izraela, specjaliści zajmujący się głównie budowaniem baz danych złożonych z nazwisk i imion osób represjonowanych przez nazistów. Tematem przewodnim spotkania była dyskusja nad problemem związanym z długoterminowym przechowywaniem danych cyfrowych.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    178