Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dobra perspektywa dla edukacji w Miejscu Pamięci. Prof. Piotr Gliński podpisał umowę na finansowanie siedziby MCEAH.

15-09-2016
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podpisał 15 września w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz umowę o dofinansowanie projektu adaptacji budynku tzw. Starego Teatru na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – inauguracja projektu dla nauczycieli i uczniów z Małopolski i Śląska

07-09-2016
Zapraszamy nauczycieli, wychowawców i pedagogów na konferencję inaugurującą realizację programu edukacyjnego dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województw małopolskiego i śląskiego pt. „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Jego organizatorami są Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu.

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim

06-09-2016
W dniach 20-26 sierpnia 2016 r. odbyła się IV edycja Międzynarodowej Akademii Letniej w języku niemieckim „Auschwitz – historia, pamięć i edukacja”, zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzięły w niej udział 23 osoby, głównie nauczyciele z Austrii i Niemiec.

101. numer miesięcznika „Oś”

06-09-2016
Około dwóch tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających o. Maksymiliana Kolbe zamordowanego 75 lat temu, 14 sierpnia 1941 r., w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. W rocznicę tych wydarzeń uroczystą mszę świętą przy Bloku Śmierci odprawił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W uroczystościach wzięli udział: Premier RP Beata Szydło, biskupi, księża i zakonnicy, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych. Gośćmi honorowymi była rodzina Maksymiliana Kolbe oraz byli więźniowie obozu Auschwitz. Podsumowanie na następnej stronie.

„Auschwitz, fabryka śmierci” – nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci

02-09-2016
„Auschwitz, fabryka śmierci. Codzienność oraz topografia obozu koncentracyjnego i zagłady” to tytuł ekspozycji, którą do 30 października będzie można oglądać w budynku obozowej pralni na terenie byłego obozu Auschwitz I. Wystawę przygotowało Centrum Dokumentacji Nazizmu w Kolonii, a także Peter Siebers i prof. Gideon Greif, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

10 lat pracy dr Piotra M. A. Cywińskiego na stanowisku dyrektora Miejsca Pamięci

01-09-2016
1 września 2016 roku minęło dziesięć lat pracy dr Piotra M. A. Cywińskiego na stanowisku dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W trakcie ostatnich dziesięciu lat Miejsce Pamięci rozwijało się dynamicznie i zmieniało się w wielu aspektach.