MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Przeciwstawiał się systemowi pogardy. 72. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2013
72 lata temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zamordowany franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, gdzie zabito zakonnika, odprawiono mszę świętą. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób.

Rosyjskie wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

10-08-2013
Federacja Rosyjska przekaże na Fundusz Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau 1 milion dolarów. W specjalnym komunikacie ambasada Rosji w Warszawie podkreśliła, że międzynarodowe wsparcie dla Fundacji jest „wspólnym obowiązkiem moralnym”, a także „służy misji zachowania pamięci o ogromnej liczbie ofiar obozu nazistowskiego oraz innych przestępstw przeciwko ludzkości".

Zwrócić odebrane człowieczeństwo. Nowa publikacja zbiera losy 5453 więźniów, głównie z Wielkopolski.

05-08-2013
Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Wielkopolski, Pomorza, Ciechanowskiego i Białostocczyzny 1940-1944 to nowa trzytomowa publikacja naukowa wydana przez Muzeum Auschwitz. Opracowanie autorstwa historyka Muzeum Bohdana Piętki przedstawia losy 5453 więźniów i więźniarek skierowanych przez Niemców do obozu Auschwitz w 84 transportach przywiezionych z zachodnich i północnych ziem polskich wcielonych do Rzeszy Niemieckiej.

Edukatorzy z Izraela w Miejscu Pamięci

03-08-2013
Grupa 25 edukatorów z Izraela wzięła udział w specjalistycznym seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które odbyło się w dniach 21 lipca — 1 sierpnia. Jego organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, które ściśle współpracuje z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

02-08-2013
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). W komorach gazowych zamordowano wówczas ostatnich romskich więźniów obozu, blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn. W uroczystościach poświęconych 69. rocznicy tego wydarzenia, które odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau wzięło udział kilkaset osób.

Pamięci Powstania Warszawskiego

01-08-2013
69 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., wybuchło Powstanie Warszawskie. W rocznicę tego wydarzenia, punktualnie o godzinie 17.00 — rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” — dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński, złożył wieniec pod Ścianą Śmierci i oddał hołd bohaterom i ofiarom Powstania — w tym tysiącom mieszkańców stolicy deportowanych do Auschwitz.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    188