Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dajmy młodym ludziom szansę poznania. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2015

23-01-2016
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2015 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M.A. Cywiński podkreślił znaczenie historii Auschwitz, jako ostrzeżenia płynącego dla przyszłych pokoleń.

Współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

22-01-2016
Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach dołączył do instytucji współpracujących z Miejscem Pamięci Auschwitz w ramach projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” adresowanego do wychowawców i pracowników nadzoru Służby Więziennej, jak i do osób osadzonych w zakładach karnych.

Ruch oporu w KL Auschwitz. Nowa lekcja internetowa.

22-01-2016
„Ruch oporu w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Adam Cyra z Centrum Badań Muzeum.

„Żeby one Ciebie na wolność zaniosły” – dar dla Muzeum od Batszewy Dagan

20-01-2016
Była więźniarka Auschwitz Batszewa Dagan przekazała do Zbiorów Muzeum Auschwitz niezwykłą osobistą pamiątkę – parę malutkich pantofelków, wykonanych w obozie przez jej współwięźniarkę.

Marsz Śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz

17-01-2016
71 lat temu, 17 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ostateczna ewakuacja więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, którą objęto ok. 56 tysięcy więźniów. Z okazji rocznicy ukazała się książka „Marsz Śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz”. Jej autorem jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński.

Ponad 1,72 miliona odwiedzających Miejsce Pamięci w 2015 r.

04-01-2016
Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło w 2015 r. przeszło 1,72 mln osób. Nigdy wcześniej w jednym roku tak duża liczba odwiedzających nie zapoznała się osobiście z wymową poobozowej przestrzeni niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.