MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowe dokumenty w Archiwum Miejsca Pamięci. Marcowy numer Miesięcznika „Oś”

27-03-2015
W marcowej „Osi” piszemy o dokumentach związanych z historią Auschwitz, które zostały w ostatnim czasie przekazane do Archiwum Muzeum. To m.in. unikatowa kolekcja listów obozowych związanych z postacią zamordowanego w Auschwitz Tadeusza Łukasiewicza. Wyjątkowe w tym przypadku jest to, że zachowały się także brudnopisy odpowiedzi wysyłanych do obozu, dzięki czemu prześledzić można pełną korespondencję.

Pamiętajmy o naszej odpowiedzialności. Seminarium „Visiting Memorial Sites: Educational Meanings and Challenge”

24-03-2015
Prawie 100 nauczycieli i trenerów z całej Polski zaangażowanych w działania na rzecz edukacji o Zagładzie wzięło udział w seminarium „Visiting Memorial Sites: Educational Meanings and Challenge” (Odwiedzanie Miejsc Pamięci: znaczenie i wyzwania edukacyjne), które odbyło się w dniach 22-23 marca 2015 r. W Muzeum Auschwitz.

Dokument z Auschwitz odnaleziony w łódzkim liceum przekazany do Archiwum

23-03-2015
Dyrekcja II LO w Łodzi im. Gabriela Narutowicza przekazała do Archiwum Miejsca Pamięci Auschwitz odnaleziony w szkolnej bibliotece, najprawdopodobniej oryginalny obozowy dokument – listę nowo przybyłych więźniów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z 21 maja 1941 r. Znajduje się na nim 15 nazwisk więźniów skierowanych do Auschwitz z Łodzi, Poznania i Katowic.

„Od wyzwolenia do pojednania” - zaproszenie na konferencję

16-03-2015
„Od wyzwolenia do pojednania” to temat szóstej ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”, która odbywać się będzie w Oświęcimiu w dniach 28-30 maja 2015 r. Wydarzenie współorganizowane jest przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust. Studia podyplomowe.

13-03-2015
Wykład „Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau: przestrzeń, autentyzm i edukacja” dr. Piotra M.A. Cywińskiego, dyrektora Muzeum Auschwitz, rozpoczął XIV edycję studiów podyplomowych „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust”. Na uroczystej inauguracji 13 marca indeksy odebrało 34 słuchaczy.

„Wasza pomoc jest mi bardzo potrzebna”. Kolekcja obozowych listów Tadeusza Łukasiewicza trafiła do Archiwum Miejsca Pamięci.

11-03-2015
Unikatowa, niezwykle obszerna kolekcja oryginalnych dokumentów związanych z osobą Tadeusza Łukasiewicza, więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zarejestrowanego pod numerem 16941, trafiła do Archiwum Miejsca Pamięci.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    212