MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

46. numer miesięcznika "Oś". 67. rocznica wyzwolenia Auschwitz.

17-02-2012
67 lat temu wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Z tej okazji w „Osi” publikujemy obszerną relację z rocznicowych uroczystości, publikujemy wystąpienia zaproszonych gości, a także wiele fotografii. Wspominamy także postać zmarłego 27 stycznia Kazimierza Smolenia, byłego więźnia Auschwitz, współtwórcę i wieloletniego dyrektora Muzeum w Oświęcimiu.

Szkolenia dla przewodników po Miejscu Pamięci Auschwitz

16-02-2012
Rozpoczęły się kilkutygodniowe, specjalistyczne szkolenia dla przewodników po Miejscu Pamięci Auschwitz, organizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Celem zajęć jest doskonalenie kwalifikacji merytorycznych i metodycznych ponad 270 licencjonowanych przewodników Muzeum, oprowadzających w blisko 20 językach.

„Miejsce, na którym stoisz...” – poruszający dokument Zagłady oglądany na nowo

07-02-2012
„Auschwitz-Birkenau. Miejsce, na którym stoisz…” to tytuł najnowszej publikacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W albumie zestawiono ze sobą 31 historycznych fotografii wykonanych w 1944 r. przez esesmanów, które ukazują zagładę Żydów w obozie Auschwitz II-Birkenau, ze zdjęciami tych samych miejsc zrobionymi współcześnie. 

Światło Pamięci i podziękowania za lata pracy

31-01-2012
Nagrodą Światła Pamięci za wybitny wkład w edukację o Auschwitz i Zagładzie została uhonorowana odchodząca na emeryturę Krystyna Oleksy, wicedyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau ds. Edukacji i szefowa Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Statuetkę, nową nagrodę ustanowioną przez dyrektora Muzeum, wręczono podczas uroczystego pożegnania wieńczącego 37 lat jej pracy w Miejscu Pamięci.

Kazimierz Smoleń (1920-2012)

27-01-2012
Kazimierz Smoleń, były więzień obozu Auschwitz, współtwórca i wieloletni dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zmarł 27 stycznia w Oświęcimiu. Odszedł w wieku 91 lat, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27-01-2012
27 stycznia 2012 r. minęło 67 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W tym roku obchodzimy także 70. rocznicę rozpoczęcia masowej zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau. Podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych zaprezentowano unikatowy relikt — jedyne zachowane drzwi komory gazowej pochodzące z jednego z krematoriów, wysadzonych w powietrze przez esesmanów pod koniec ostatecznej ewakuacji obozu.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    164