MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

69. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zapowiedź

12-12-2013
W poniedziałek, 27 stycznia 2014 r. odbędą się uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent Nauru w Miejscu Pamięci

21-11-2013
Prezydent Nauru Baron Waqa odwiedził 21 listopada Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Była to pierwsza wizyta przedstawiciela tej położonej w Mikronezji republiki na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

67. numer Miesięcznika „Oś”

20-11-2013
Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych odwiedził 18 listopada Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Wraz z małżonką zwiedził tereny byłego obozu, a w czasie jego wizyty dyrektor Muzeum ogłosił, że Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przystąpi, na zaproszenie ONZ, do United Nations Academic Impact. Szczegółową relację z wizyty znajdą Państwo wewnątrz numeru.

Sekretarz Generalny ONZ w Miejscu Pamięci Auschwitz

18-11-2013
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon odwiedził 18 listopada Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Celem wizyty było przede wszystkim oddanie hołdu ofiarom obozu, ale także podkreślenie wagi pracy ONZ na rzecz tolerancji, pokoju i zapobiegania ludobójstwu. W czasie wizyty ogłoszono przystąpienie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz — na zaproszenie ONZ — do inicjatywy United Nations Academic Impact.

Wystawa „Forbidden Art” w Nowym Jorku

14-11-2013
W nowojorskiej Park East Synagogue uroczyście otwarto wystawę „Forbidden Art”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Auschwitz prezentuje historie 20 dzieł sztuki wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Wśród gości byli ambasadorzy, konsulowie i dyplomaci z 18 krajów, m.in. ambasador RP Ryszard Schnepf, Ambasador RP przy ONZ Ryszard Sarkowicz, konsul generalny Izraela w Nowym Jorku Ido Aharoni, konsul generalny Polski w Nowym Jorku Ewa Junczyk Ziomecka, a także przedstawiciel Friends of Auschwitz-Birkenau Foundation Martin Karlinsky.

Kurs „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” rozpoczęty

13-11-2013
8 listopada w Miejscu Pamięci Auschwitz odbyła się inauguracja kursu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich”. Bierze w nim udział 49 osób – m.in. studenci, doktoranci, nauczyciele i edukatorzy, a także duszpasterze, katecheci, przewodnicy, pracownicy muzeów i innych instytucji kultury oraz mediów.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    191