MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Rada Oświęcimska m.in. o nowej wystawie głównej Muzeum

18-06-2013
Scenariusz przyszłej wystawy głównej w Miejscu Pamięci Auschwitz był wiodącym tematem obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dwudniowemu posiedzeniu w Oświęcimiu w dniach 17-18 czerwca przewodniczył prof. Władysław Bartoszewski. Podczas Rady odbyła się również uroczystość wręczenia odznaczeń pracownikom Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Słowa w służbie nienawiści”

17-06-2013
Ponad 120 edukatorów, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka oraz dziennikarzy wzięło udział w IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku „Słowa w służbie nienawiści”, która w dniach 13-15 czerwca odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży i Miejscu Pamięci Auschwitz.

14 czerwca. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

14-06-2013
Dyrekcja i pracownicy Miejsca Pamięci Auschwitz, wraz z Dyonizym Lechowiczem, byłym więźniem obozów Auschwitz oraz Mauthausen-Gusen, złożyli 14 czerwca wieniec pod Ścianą Straceń przy bloku 11, upamiętniając Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. 73 lata temu niemieccy naziści przewieźli z więzienia w Tarnowie i osadzili w nowo powstałym obozie koncentracyjnym Auschwitz grupę 728 polskich więźniów politycznych.

„Szoa”. Nowa wystawa w bloku 27. Światło Pamięci dla Avnera Shaleva.

13-06-2013
W bloku 27 na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau 13 czerwca otwarto nową wystawę narodową pt. „Szoa”. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Izraela Beniamin Netanyahu oraz polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Ekspozycja przygotowana została przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Podczas uroczystej inauguracji wystawy dyrektor Instytutu Avner Shalev został uhonorowany „Światłem Pamięci”, nagrodą przyznawaną przez Muzeum za wybitny wkład w edukację o Auschwitz i Zagładzie. Honorowymi gośćmi ceremonii byli ocaleni z Holokaustu, w tym Israel Meir Lau, były naczelny rabin Izraela.

Autobus od Volkswagena dla Miejsca Pamięci Auschwitz

12-06-2013
W Berlinie odbyła się uroczystość przekazania Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau autobusu podarowanego przez firmę Volkswagen AG oraz Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. Nowy pojazd będzie bezpłatnie przewoził odwiedzających pomiędzy oddalonymi od siebie o ponad 2 km byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Nowy magazyn waliz i zmiana systemu przechowywania historycznych obiektów

10-06-2013
W Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau trwają prace związane z kompleksową modernizacją magazynów na historyczne walizy. Projekt związany jest z szeroko zakrojonymi inwestycjami magazynowymi dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa archiwaliom i zbiorom, stanowiącym materialne świadectwo ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    185