MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

55. numer Miesięcznika Oś. IV Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

20-11-2012
W listopadowym numerze „Osi” podsumowujemy trzyletnią konserwację pięciu drewnianych baraków na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Był to pierwszy tak duży projekt realizowany w Muzeum, finansowany ze środków unijnych.

Wsparcie Francji dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

20-11-2012
W Paryżu, podpisana została konwencja, na mocy której Republika Francuska przekaże na rzecz funduszu wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau 5 milionów euro. Suma ta wpłynie w pięciu ratach, począwszy już od 2012 roku. Umowę po stronie francuskiej podpisał minister ds. kombatantów, Kader Arif, a po stronie Fundacji, jej prezes dr Piotr M. A. Cywiński.

„Bene Merito” dla Piotra M.A. Cywińskiego

16-11-2012
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau został wyróżniony Odznaką Honorową „Bene Merito” przyznawaną przez ministra spraw zagranicznych zasłużonym osobistościom w uznaniu za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Odznakę wręczył Radosław Sikorski w obecności  prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczystość odbyła się w Belwederze z okazji obchodów Dnia Służby Zagranicznej RP. — Jest to doskonała okazja, aby podkreślić rolę obywateli i przyjaciół Polski w kształtowaniu pozycji i wizerunku naszego państwa — podkreślił szef MSZ.

„Auschwitz i Holokaust — edukacja w szkole i w miejscu pamięci” — konferencja

15-11-2012
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie zapraszają do udziału w II ogólnopolskiej konferencji naukowo-dydaktycznej pt. „Auschwitz i Holokaust — edukacja w szkole i w miejscu pamięci”, która odbędzie się w dniach 12-14.04.2013 r. w Oświęcimiu.

Auschwitz w kontekście zapobiegania zbrodniom ludobójstwa

15-11-2012
Blisko 50 dyplomatów i przedstawicieli rządów państw z całego świata bierze udział w seminarium im. Raphaela Lemkina, organizowanym przez Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania (AIPR) we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Listy obozowe i pasiak w darze dla Miejsca Pamięci Auschwitz

14-11-2012
Zofia Banaszczyk, była więźniarka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Helmbrechts,  ofiarowała Miejscu Pamięci Auschwitz zbiór listów obozowych. — Jest to na pewno najlepsze i najgodniejsze miejsce dla takich pamiątek. Ta korespondencja, którą w całości postanowiłam przekazać jest moim największym skarbem. Oczywiście wahałam się, ponieważ mam dzieci i wnuki, ale tu przyjeżdża bardzo wiele młodzieży i to z pewnością jest miejsce, gdzie te przedmioty zostaną uszanowane w sposób, w jaki uszanowane być powinny — podkreśliła, przekazując cenne dokumenty kierującemu muzealnym Archiwum Wojciechowi Płosie.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    176