MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

02-08-2015
2 sierpnia jest w Polsce obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. 71 lat temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. W uroczystościach, które odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, wzięło udział kilkaset osób. Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów i Sinti na terenie byłego Zigeunerfamilienlager w Birkenau złożno wieńce i oddano hołd ofiarom.

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2015
W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym tysiącom mieszkańców stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

Edukatorzy z Izraela na seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz

30-07-2015
17 edukatorów z Izraela wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Wśród nich znajdowali się przewodnicy po Instytucie Yad Vashem, pracownicy archiwum Yad Vashem, a także pracownicy Beit Ha-Edut oraz Lochamej Hagetaot.

„Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz” – lekcja internetowa

24-07-2015
„Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz” to tytuł nowej lekcji internetowej dostępnej na stronie www.auschwitz.org. Opowiada ona o pierwszych tygodniach nowo tworzonego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz i o jego pierwszych więźniach – Polakach deportowanych z dystryktu krakowskiego i z rejencji katowickiej. Autorką lekcji jest Irena Strzelecka, wieloletni pracownik naukowy Muzeum. Lekcja opublikowana została w języku polskim, a pod koniec sierpnia dostępna będzie jej wersja angielska.

Lipcowy numer miesięcznika „Oś Oświęcim - Ludzie - Historia - Kultura”

13-07-2015
W lipcowym, wakacyjnym numerze „Osi” podsumowujemy dwie konferencje, które niedawno odbyły się w Oświęcimiu: Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Od wyzwolenia do pojednania oraz Oświęcimskie Forum Praw Człowieka.

Współpraca z Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie

06-07-2015
Do projektu „Auschwitz — historia, edukacja obywatelska” realizowanego wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Służbę Więzienną dołączył kolejny okręg.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    218