Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Lipcowy numer miesięcznika „Oś Oświęcim - Ludzie - Historia - Kultura”

13-07-2015
W lipcowym, wakacyjnym numerze „Osi” podsumowujemy dwie konferencje, które niedawno odbyły się w Oświęcimiu: Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Od wyzwolenia do pojednania oraz Oświęcimskie Forum Praw Człowieka.

Współpraca z Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie

06-07-2015
Do projektu „Auschwitz — historia, edukacja obywatelska” realizowanego wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Służbę Więzienną dołączył kolejny okręg.

Nagrody dla wolontariuszy. Gdyby zabrakło dziesięciu…

02-07-2015
Wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci zostali uhonorowani nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Wyróżnienie wręczono w 68. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

7. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

25-06-2015
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie 23 czerwca 2015 roku po raz siódmy obradowała Rada Fundacji Auschwitz-Birkenau. Głównym zadaniem Fundacji jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Edukacja w Miejscach Pamięci ważna dla kształtowania postaw obywatelskich

18-06-2015
Ponad 23 tysiące uczniów wrocławskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięło udział w projekcie „Edukacja w Miejscach Pamięci. Przestrzeń uświadomiona i doświadczona”. W jego ramach wrocławscy licealiści zwiedzają m.in. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Dwa lata trwania projektu podsumowano we Wrocławiu podczas ogólnopolskiej konferencji.

Czerwcowy numer miesięcznika „Oś”. 75. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.

17-06-2015
W tym numerze „Osi” wiele miejsca poświęcamy najważniejszej czerwcowej rocznicy. 75 lat temu, 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.