MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Czerwcowy numer miesięcznika „Oś”. Konferencja o kobietach wojny.

25-06-2014
Tematem głównym czerwcowego numeru miesięcznika „Oś” jest V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Auschwitz i Holokaustu na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku, której tematem były Kobiety wojny. Ponad 150 gości przez trzy dni debatowało nad tym, jakie jest miejsce kobiet w narracji o II wojnie światowej i konfliktach zbrojnych XX wieku.

„Muzeum na wyciągnięcie ręki. E-learning w edukacji muzealnej” — konferencja

20-06-2014
Podczas konferencji wspólnie zastanowiano się nad możliwościami, jakie edukatorom i uczącym się stwarzają współczesne technologie. Poruszano kwestie zarówno idei, inspiracji i pomysłów, jak i realnych kosztów, czy wymagań technicznych, jakich wymaga użycie określonych rozwiązań. Uczestnicy zastanawiali się także, jak stworzyć dobry e-learning oraz jak definiować grupy odbiorców, co może być dobrym punktem wyjścia lub strategią rozwoju dla instytucji decyzującej się na rozwiązania e-learningowe.

Wystawa “Forbiden Art” w Bibliotece Eisenhowera w Kansas

17-06-2014
Wystawę “Forbiden Art” (Sztuka zakazana) oglądać można w Dwight D. Eisenhower Presidential Library Museum and Boyhood Home w Abilene w amerykańskim stanie Kansas, gdzie urodził się, wychował i został pochowany generał i późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Auschwitz prezentuje historie 20 dzieł sztuki wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

14-06-2014
Przedstawiciele dyrekcji i pracowników Miejsca Pamięci Auschwitz, wraz z Dyonizym Lechowiczem, byłym więźniem obozów Auschwitz oraz Mauthausen-Gusen, złożyli 14 czerwca wieniec pod Ścianą Straceń przy bloku 11, upamiętniając Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. 74 lata temu niemieccy naziści przewieźli z więzienia w Tarnowie i osadzili w nowo powstałym obozie koncentracyjnym Auschwitz grupę 728 polskich więźniów politycznych. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu.

26. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

11-06-2014
Przygotowania do obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 2015 r. były głównym tematem obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. XXVI posiedzeniu Rady, które odbyło się w Oświęcimiu w dniach 10 i 11 czerwca, przewodniczył prof. Władysław Bartoszewski.

„Auschwitz — Historia i Symbolika" — polsko-czeskie seminarium zakończone

11-06-2014
W Terezinie zakończyło się seminarium poświęcone historii Zagłady Żydów przygotowane wspólnie przez Miejsce Pamięci Auschwitz, Instytut Pamięci Narodowej oraz Miejsce Pamięci Terezin.
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    206