Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Pierwsze transporty do Auschwitz w kontekście polityki okupacyjnej Niemiec wobec Polski” – konferencja dla nauczycieli

06-08-2015
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na konferencję metodyczną pt. „Pierwsze transporty do Auschwitz w kontekście polityki okupacyjnej Niemiec wobec Polski”, która odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia 2015 r. w Muzeum Auschwitz.

Milion odwiedzających Miejsce Pamięci w 2015 r.

05-08-2015
Ponad milion osób odwiedziło Miejsce Pamięci Auschwitz w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. Nigdy wcześniej w historii Muzeum frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

02-08-2015
2 sierpnia jest w Polsce obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. 71 lat temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. W uroczystościach, które odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, wzięło udział kilkaset osób. Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów i Sinti na terenie byłego Zigeunerfamilienlager w Birkenau złożno wieńce i oddano hołd ofiarom.

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2015
W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym tysiącom mieszkańców stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

Edukatorzy z Izraela na seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz

30-07-2015
17 edukatorów z Izraela wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Wśród nich znajdowali się przewodnicy po Instytucie Yad Vashem, pracownicy archiwum Yad Vashem, a także pracownicy Beit Ha-Edut oraz Lochamej Hagetaot.

„Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz” – lekcja internetowa

24-07-2015
„Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz” to tytuł nowej lekcji internetowej dostępnej na stronie www.auschwitz.org. Opowiada ona o pierwszych tygodniach nowo tworzonego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz i o jego pierwszych więźniach – Polakach deportowanych z dystryktu krakowskiego i z rejencji katowickiej. Autorką lekcji jest Irena Strzelecka, wieloletni pracownik naukowy Muzeum. Lekcja opublikowana została w języku polskim, a pod koniec sierpnia dostępna będzie jej wersja angielska.