MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Październikowy numer Miesięcznika „Oś” z przesłaniem byłych więźniów do młodych pokoleń

29-10-2014
„Walczcie o spokojną przyszłość, wolną od agresji i cierpienia, a zbrodniczy twórcy wojny i obozów koncentracyjnych na zawsze pozostaną przestrogą dla następnych pokoleń” – napisali byli więźniowie deportowani 70 lat temu do Auschwitz z Warszawy w specjalnym przesłaniu skierowanym do młodych pokoleń. Zostało ono przekazane podczas rocznicowego spotkania, w trakcie którego byli więźniowie opowiadali także o swoich przeżyciach z obozu. W październikowym numerze „Osi” publikujemy obszerne fragmenty tego wydarzenia.

Gubernator generalny Kanady w Miejscu Pamięci

26-10-2014
Gubernator generalny Kanady David Lloyd Johnston odwiedził 26 października Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. David Lloyd Johnston zwiedził obszerny fragment muzealnej ekspozycji. Zobaczył m.in. blok 4 poświęcony prowadzonej w Auschwitz zagładzie Żydów oraz blok 5, w którym zgromadzono część osobistych przedmiotów zrabowanych ofiarom, m.in. buty, walizki, okulary, czy naczynia kuchenne, a także krematorium i komorę gazową.

„Historia - Pamięć - Edukacja”. Seminarium dla europejskich nauczycieli.

25-10-2014
20 nauczycieli z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Hiszpanii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Serbii oraz Słowenii wzięło udział w seminarium „Historia — Pamięć — Edukacja: KL Auschwitz na rok przed wyzwoleniem”. Jego organizatorami była Rada Europy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Przez wspólną historię — ku przyszłości. Program edukacyjny na XVIII Dni Judaizmu.

25-10-2014
W 2015 r. centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu odbywać się będą w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Z tej okazji przygotowany został specjalny projekt edukacyjny „Przez wspólną historię — ku przyszłości”. Jego autorami są Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy oraz Diecezja Bielsko-Żywiecka. O szczegółach mówiono na konferencji zorganizowanej 25 października w Bielskim Centrum Kultury.

„Canadians Remember”

17-10-2014
Pomysłodawcy kampanii „Canadians Remember” chcą zachęcić obywateli Kanady do finansowego wsparcia konserwacji autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Celem akcji jest zebranie co najmniej 2,5 miliona dolarów kanadyjskich, a żeby przyłączyć się do niej wystarczy 1 dolar.

70. rocznica buntu Sonderkommando

08-10-2014
Przy ruinach komory gazowej i krematorium IV na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau 7 października upamiętniono 70. rocznicę buntu więźniów Sonderkommando. Była to grupa robocza, złożona głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów.
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    211