Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wrześniowy numer miesięcznika „Oś”. Początek konserwacji baraków murowanych w Birkenau.

17-09-2015
Na okładce wrześniowego numeru „Osi” widać baraki murowane byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Znajdują się one w złym stanie zachowania, a większość z nich nie jest dostępna dla odwiedzających. Konserwacja tych historycznych budynków jest jednym z najważniejszych priorytetów Muzeum. Po ponad dwóch latach przygotowań i badań rozpoczęła się konserwacja dwóch pierwszych baraków murowanych.

Konserwacja dwóch baraków murowanych na terenie Auschwitz II-Birkenau rozpoczęta

04-09-2015
Na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau rozpoczął się główny etap projektu kompleksowej konserwacji dwóch murowanych baraków więźniarskich, które znajdują się w bardzo złym stanie zachowania.

Akademie Letnie w Miejscu Pamięci

02-09-2015
Prawie czterdziestu uczestników wzięło udział w Akademiach Letnich przygotowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Seminaria te odbywały się dla angielsko i niemieckojęzycznych odbiorców.

Premier Ewa Kopacz odwiedziła Miejsce Pamięci Auschwitz

17-08-2015
Premier RP Ewa Kopacz odwiedziła 17 sierpnia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 złożyła wieniec, składając hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

74. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe w Auschwitz

14-08-2015
74 lata temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zabito zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Sierpniowy numer miesięcznika „Oś”. Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

13-08-2015
Na początku sierpnia wspominaliśmy dwie rocznice z 1944 r. 2 sierpnia minęło 71 lat od likwidacji w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. rodzinnego obozu dla Cyganów. Zamordowano wówczas ostatnich romskich więźniów obozu, blisko 3 tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci. 2 sierpnia jest obchodzony dziś w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Relację z obchodów znajdą Państwo wewnątrz numeru.