MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Obraz byłego więźnia Davida Olère w darze dla Muzeum

03-12-2014
Zbiory Muzeum Auschwitz otrzymały w darze obraz autorstwa Davida Olère, byłego więźnia Auschwitz i członka Sonderkommando. Przekazał ją ze swoich zbiorów prywatnych Serge Klarsfeld m.in. wiceprezes francuskiej Fondation pour la Mémoire de la Shoah (Fundacja Pamięci Shoah), członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Nabór na studia podyplomowe rozpoczęty

28-11-2014
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie ogłaszają nabór na 14. edycję studiów podyplomowych „Totalitaryzm — Nazizm — Holokaust”. Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2015 r.

Seminarium w Yad Vashem zakończone

27-11-2014
25 nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, edukatorów oraz pracowników miejsc pamięci i instytucji prowadzących działalność edukacyjną w zakresie historii Holokaustu i II wojny światowej wzięło udział w seminarium „Judaizm — dzieje i kultura Żydów polskich — Holokaust”, które odbyło się w dniach 2-13 listopada w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, i które współorganizowane jest po stronie polskiej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

Seminarium im. Lemkina dla dyplomatów

24-11-2014
W październiku i listopadzie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się dwie kolejne edycje seminarium im. Raphaela Lemkina, skierowanego do dyplomatów i pracowników rządowych średniego szczebla z całego świata. Zorganizowane zostało ono przez Instytut Auschwitz dla Pokoju i Pojednania (AIPR) we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).

Miejsce Pamięci w wirtualnych panoramach

23-11-2014
Ponad 200 wysokiej jakości panoramicznych fotografii składa się na nową wirtualną propozycję zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zdjęcia wykonane w 360 stopniach obrotu pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zostały one wzbogacone o historyczne opisy, dziesiątki relacji świadków, archiwalne dokumenty i fotografie, prace artystyczne wykonane przez więźniów, czy też przedmioty związane z historią obozu.

Listopadowy numer miesięcznika „Oś”

20-11-2014
O roli wymiaru sprawiedliwości w przeciwdziałaniu nienawiści i dyskryminacji debatowali w Miejscu Pamięci Auschwitz specjalni goście: Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, Wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, a także Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Panel dyskusyjny, który odbył się w budynku tzw. Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, otworzył dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński. Tekst jego wystąpienia, a także podsumowanie debaty, znajdą Państwo w listopadowym numerze „Osi”.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    211