MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sierpniowy numer Miesięcznika „Oś”.

29-08-2014
W sierpniowym numerze „Osi” przypominamy o dwóch rocznicach: 70 lat temu – 2 sierpnia 1944 r. w obozie Auschwitz II-Birkenau zlikwidowano tzw. obóz rodzinny dla Sinti i Romów, zabijając w komorach gazowych ostatnich jego więźniów, natomiast 73 lata temu – 14 sierpnia 1941 r. – w podziemiach bloku 11 w obozie Auschwitz zamordowany został franciszkanin Maksymilian Kolbe. W numerze znajdą Państwo relacje z rocznicowych obchodów upamiętniających te wydarzenia.

Seminarium dla edukatorów z Izraela zakończone

21-08-2014
Edukatorzy z Izraela, m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem, nauczyciele oraz przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski, wzięli udział w seminarium pt. „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”. Jego organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Rozpoczął się nabór na kurs „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich”

19-08-2014
Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zapraszają na roczny kurs „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich”, organizowany w roku akademickim 2014-2015 na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Zagłada Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz”. Nowa publikacja Muzeum.

19-08-2014
Zagłada Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego w KL Auschwitz to nowa publikacja autorstwa historyka Centrum Badań Muzeum dr. Andrzeja Strzeleckiego. Jest ona poświęcona zagładzie jednego z największych skupisk ludności żydowskiej na zachodnich ziemiach okupowanej przez Trzecią Rzeszę Polski.

Letnia „Akademia Wolontariusza” w Miejscu Pamięci

18-08-2014
Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza edycja „Akademii Wolontariusza”, projektu edukacyjnego Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, w którym wzięli udział młodzi ludzie z całej Polski.

73. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2014
Przy bloku 11 byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I odprawiono uroczystą mszę św., która była częścią uroczystości upamiętniających 73. rocznicę śmierci w obozie franciszkanina, o. Maksymiliana Marii Kolbego. Został on zabity 14 sierpnia 1941 r. w bloku 11. W nabożeństwie, któremu przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel, wzięło udział kilkaset osób.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    206