Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Miejsce Pamięci Auschwitz czeka na uczestników Światowych Dni Młodzieży

08-12-2015
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w przyszłym roku odbywać się będą w Krakowie, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie w tym okresie dostępne dla odwiedzających na szczególnych zasadach. Zmiany w organizacji zwiedzania są wynikiem ogromnego zainteresowania wizytą w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau ze strony uczestników ŚDM.

Premiera filmu o Marianie Kołodzieju zainaugurowała cykl szkoleń dla edukatorów-przewodników po Miejscu Pamięci

27-11-2015
Premiera filmu „Między piekłem a Niebem. Wizja Auschwitz w twórczości Mariana Kołodzieja” odbyła się 26 listopada podczas specjalnej sesji edukacyjnej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zorganizowały ją Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach.

Listopadowy numer miesięcznika „Oś”

16-11-2015
Wiele miejsca w listopadowym numerze „Osi” poświęcamy edukacji. Przede wszystkim podsumowujemy międzynarodową konferencję Pamięć w nas ciągle niedojrzała... Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w czasie, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie historii? Czy mamy do czynienia wyłącznie z przekazem historycznym, czy też edukatorzy powinni szukać nawiązań do problemów i wyzwań współczesnego świata? Jakie znaczenie mają dziś mówione i materialne świadectwa? To tylko niektóre z pytań stawianych podczas tej konferencji.

Apel o przekazywanie pamiątek poobozowych

13-11-2015
Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym co nam pozostaje: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z KL Auschwitz.

Międzynarodowa konferencja edukacyjna „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”

29-10-2015
Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w czasie, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie historii? Czy mamy do czynienia wyłącznie z przekazem historycznym, czy też edukatorzy powinni szukać nawiązań do problemów i wyzwań współczesnego świata? Jakie znaczenie mają dziś mówione i materialne świadectwa? To tylko niektóre z pytań stawianych podczas międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 26-29 października.

Współpraca edukacyjna Muzeum z holenderskim Domem Anny Frank oraz francuskim Miejscem Pamięci Camp des Milles

28-10-2015
Podczas odbywającej się w Miejscu Pamięci Auschwitz międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Remembrance has not matured in us yet...", Muzeum podpisało dwie umowy: o realizacji trzyletniego projektu edukacyjnego z holenderskim Domem Anny Frank, a także o współpracy z francuskim muzeum Camp des Milles.