Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Marsz Śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz

17-01-2016
71 lat temu, 17 stycznia 1945 r. rozpoczęła się ostateczna ewakuacja więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, którą objęto ok. 56 tysięcy więźniów. Z okazji rocznicy ukazała się książka „Marsz Śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz”. Jej autorem jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński.

Ponad 1,72 miliona odwiedzających Miejsce Pamięci w 2015 r.

04-01-2016
Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło w 2015 r. przeszło 1,72 mln osób. Nigdy wcześniej w jednym roku tak duża liczba odwiedzających nie zapoznała się osobiście z wymową poobozowej przestrzeni niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Miejsce Pamięci dostępne dla osób niesłyszących

30-12-2015
Osobom niesłyszącym odwiedzającym Miejsce Pamięci Auschwitz historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady przybliżają specjalne filmy przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju PITAGORAS we współpracy z Muzeum Auschwitz.

Grudniowy numer miesięcznika „Oś”

21-12-2015
Ostatni w tym roku numer „Osi” zaczynamy od pokazania kilku niezwykłych pamiątek, które w ostatnim czasie trafiły do Zbiorów Muzeum Auschwitz. Jednocześnie ponawiamy apel o przekazywanie osobistych przedmiotów związanych z historią Auschwitz, bowiem w Miejscu Pamięci będą one chronione, konserwowane, badane i eksponowane.

71. rocznica wyzwolenia Auschwitz – „Powroty”

11-12-2015
27 stycznia 2016 r. na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Seminarium w Izraelu dla polskich edukatorów

09-12-2015
Polscy nauczyciele, pracownicy muzeów oraz edukatorzy z ośrodków zajmujących się historią Holokaustu i II wojny światowej wzięli udział w dwutygodniowym seminarium „Judaizm – Dzieje i Kultura Żydów Polskich – Holokaust”, które odbyło się w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.