MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Auschwitz Legacies – ukazał się katalog Zbiorów Miejsca Pamięci

24-01-2015
Po raz pierwszy w historii Miejsca Pamięci Auschwitz ukazał się katalog swoich Zbiorów, który w bardzo obszerny sposób prezentuje przechowywane tam autentyczne przedmioty związane z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Są to zarówno tysiące osobistych pamiątek po ofiarach Auschwitz, jak i dokumenty i rzeczy pozostawione przez esesmanów załogi obozowej.

Rewizja spojrzenia na świat i na samego siebie. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2014

23-01-2015
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2014 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M.A. Cywiński podkreślił znaczenie historii Auschwitz, która zakończyła się niemal dokładnie 70 lat temu w momencie wyzwolenia, dla świata współczesnego.

Wystawa „Forbidden Art” i debata o ludobójstwach w siedzibie ONZ w Nowym Jorku

22-01-2015
Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku otwarto wystawę pt. „Forbidden Art” (Sztuka zakazana). Przed otwarciem odbyła się także specjalna sesja poświęcona przeciwdziałaniu ludobójstwom.

Nowa www.auschwitz.org

22-01-2015
W związku z 70. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz powstała całkowicie odnowiona wersja strony internetowej Miejsca Pamięci i Muzeum dostępna pod adresem www.auschwitz.org. Przygotowanie nowej wersji serwisu było możliwe dzięki wsparciu Drive Creative Group z Kanady oraz firmy Ideo z Rzeszowa.

Wsparcie Fiata dla Miejsca Pamięci

21-01-2015
FCA Italy oraz Gruppo Dirigenti Fiat wsparły Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau dwoma samochodami. Jeep Renegade oraz Fiat 500 X AWD będą wykorzystywane przez Służby Ochrony Muzeum. Oficjalne przekazanie odbyło się w Turynie.

Świadkowie – pisarze. Spotkanie z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

19-01-2015
W przededniu 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w oświęcimskiej Galerii Książki odbędzie się spotkanie z trójką byłych więźniów obozu. Halina Birenbaum, Zofia Posmysz i Bogdan Bartnikowski to świadkowie historii, którzy swoje doświadczenia z czasów wojny zawarli w literackich wspomnieniach. Otwarte spotkanie, podczas którego goście opowiedzą zarówno o swoich doświadczeniach obozowych, jak i o twórczości literackiej, rozpocznie się w poniedziałek 26 stycznia 2015 r. o godz. 17.00.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    211