Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Podróż życia jeszcze się nie skończyła”. 71. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27-01-2016
27 stycznia ponad 80 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Tematem przewodnim rocznicowych obchodów były „Powroty”.

„Jak przeżyć w piekle”. II transport warszawski - sesja edukacyjna MCEAH

26-01-2016
26 stycznia 2016 r., w związku z 71. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, odbyła się specjalna sesja edukacyjna Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Była ona poświęcona II transportowi warszawskiemu, który dotarł do obozu Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 r.

Dajmy młodym ludziom szansę poznania. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2015

23-01-2016
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2015 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M.A. Cywiński podkreślił znaczenie historii Auschwitz, jako ostrzeżenia płynącego dla przyszłych pokoleń.

Współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Służby Więziennej w Kulach

22-01-2016
Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach dołączył do instytucji współpracujących z Miejscem Pamięci Auschwitz w ramach projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” adresowanego do wychowawców i pracowników nadzoru Służby Więziennej, jak i do osób osadzonych w zakładach karnych.

Ruch oporu w KL Auschwitz. Nowa lekcja internetowa.

22-01-2016
„Ruch oporu w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Adam Cyra z Centrum Badań Muzeum.

„Żeby one Ciebie na wolność zaniosły” – dar dla Muzeum od Batszewy Dagan

20-01-2016
Była więźniarka Auschwitz Batszewa Dagan przekazała do Zbiorów Muzeum Auschwitz niezwykłą osobistą pamiątkę – parę malutkich pantofelków, wykonanych w obozie przez jej współwięźniarkę.