MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pierwsi Żydzi w KL Auschwitz, kantyny obozowe, deportacje Polaków z Kraju Warty – 29. numer „Zeszytów Oświęcimskich”

05-01-2017
Losy Żydów w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz w pierwszych dwóch latach jego funkcjonowania, czyli w okresie przed rozpoczęciem masowej zagłady to główny temat opublikowanego właśnie 29. Numeru „Zeszytów Oświęcimskich”.

Ponad 2 miliony odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz w 2016 r.

02-01-2017
2 miliony 53 tysiące osób z całego świata odwiedziło w 2016 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum. To rekord w historii Miejsca Pamięci, które w tym roku obchodzić będzie 70. rocznicę utworzenia.

„Rampa obozowa w pamięci Żydów deportowanych do Auschwitz” – nowa publikacja

30-12-2016
Moment selekcji Żydów prowadzonych przez lekarzy SS w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau opisuje nowa publikacja Muzeum pt. „Rampa w pamięci Żydów deportowanych do Auschwitz”. Jej autorem jest dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – zakończony I etap projektu

27-12-2016
Ponad 600 uczniów i nauczycieli wzięło udział w bezpłatnych wizytach studyjnych do Miejsca Pamięci Auschwitz w ramach pierwszego etapu projektu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” adresowanego do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województw małopolskiego i śląskiego.

Szkolenie dla edukatorów Muzeum z przedstawicielami Amud Aish Memorial Center

23-12-2016
Prawie 70 edukatorów-przewodników Muzeum Auschwitz wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników i współpracowników Amud Aish Memorial Centre z Nowego Jorku. Była to część specjalistycznych szkoleń przygotowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, w których każdego roku uczestniczą osoby oprowadzające zwiedzających w Miejscu Pamięci Auschwitz.

104 numer miesięcznika „Oś”

22-12-2016
Na okładce grudniowej „Osi” zobaczyć można jedną z prac oświęcimskiego artysty Pawła Warchoła Oratio, którą oglądać można w Centrum Dialogu i Modlitwy. Ekspozycja zgromadziła dzieła o charakterze sakralnym, których jest wiele w dorobku artysty, a bezpośrednie nawiązywanie do tej tematyki co pewien czas ujawnia się w kolejnych jego realizacjach. W otoczeniu Oratio zaprezentowane zostały rysunki Chrzcielnic, których inspiracją była fotografia kamiennej chrzcielnicy (2000 r.), Całun (1998–2000) – prace o charakterze abstrakcyjnym, a inspirowane duchowością klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak również najnowsze dzieła autora, nad którymi pracował w latach 2014-2016 r.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    243