MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„...Słowa zamknięte w rysunku”

08-05-2003
30 maja odbędzie się sesja edukacyjna dla uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych na temat twórczości Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz. Będzie to kolejna, czwarta już w tym roku jednodniowa konferencja tematyczna, uzupełniająca i pogłębiająca tematykę poruszaną na studiach podyplomowych i seminariach prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Przeciążony serwer Muzeum. Prośba o wsparcie.

05-05-2003
Internetowa strona Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest dostępna w sieci od ponad 4 lat. Stale poszerzana baza dostępnych danych oraz wzrost ilości odwiedzin sprawia, że serwer coraz częściej blokuje się, a jego praca jest spowolniona - jedynym rozwiązaniem jest uruchomienie nowego serwera. Koszt takiego urządzenia - około 4000 euro - może wydawać się niewysoki, ale przekracza niestety nasze możliwości.

XII Marsz Żywych zakończony

30-04-2003
Ponad 1,5 tys. przybyłych z całego świata młodych Żydów, którym towarzyszyli ocaleni z Holocaustu oraz kilkusetosobowa grupa Polaków, pokonało pieszo trzykilometrowy odcinek dzielący byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Specjalnymi gośćmi byli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Izraela Mosze Kacaw.

Amerykańska pomoc dla Muzeum. 71 tysięcy dolarów od Grand Circle Foundation.

16-04-2003
Do Oświęcimia przybyli przedstawiciele Grand Circle Foundation, by wręczyć dyrekcji Muzeum czek na 71 tys. dolarów. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na remont dużej sali kinowej, gdzie od lat wyświetlana jest „Kronika wyzwolenia Auschwitz” - fragment filmu nakręconego przez żołnierzy Armii Czerwonej po wyzwoleniu obozu. W zeszłym roku kronikę obejrzało ponad 200 tys. osób.

Przejdą pod ruiny krematoriów. 29 kwietnia Marsz Żywych po raz dwunasty.

10-04-2003
W dniu 29 kwietnia, obchodzonym w Izraelu jako Dzień Holocaustu (Jom HaShoah), po raz dwunasty na terenie byłego obozu Auschwitz odbędzie się Marsz Żywych. O godz. 13:00 przy dźwiękach szofaru ocaleni z Holocaustu wraz z towarzyszącymi im grupami młodzieży żydowskiej z całego świata wyruszą spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w trzykilometrową trasę dzielącą byłe obozy Auschwitz i Birkenau. Pod ruinami komór gazowych Birkenau odbędzie się krótki, symboliczny apel poległych i odmówiony zostanie kadisz.

Skromna pomoc dla Oświęcimia

03-04-2003
Blisko 1,4 mln zł wyniesie w tym roku pomoc rządu dla Oświęcimia. Wczoraj, z udziałem przedstawicieli rządu, wojewody, marszałka województwa i lokalnych samorządów nastąpiło podpisanie porozumień na realizację II etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.
1    237  238  239  240  241  242  243  244  245    267