MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Przeciekające krematorium. Prace konserwatorskie przy budynku jedynej ocalałej komory gazowej.

09-01-2003
Od konserwacji dachu rozpoczęły się trwające od kilku tygodni prace konserwatorskie przy budynku byłego krematorium I obozu głównego Auschwitz I. Powodem przystąpienia do nich był fatalny stan izolacji ścian. Co ulewniejsze deszcze sprawiały, iż do wnętrza przedostawała się woda, coraz bardziej uszkadzając konstrukcję obiektu. Prowadzone roboty izolacyjne przyczynią się do odwodnienia ścian i zabezpieczą budynek przed wnikaniem wód opadowych do jego wnętrza. Zakończenie robót planowane jest do końca stycznia.

Nie wolno o nich zapomnieć - najmłodsze ofiary Auschwitz. Nowy album poświęcony pamięci dzieci.

02-01-2003
Nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ukazał się album autorstwa historyka Muzeum, Heleny Kubicy, pt. „Nie wolno o nich zapomnieć”. Jest on poświęcony pamięci deportowanych do KL Auschwitz dzieci, z których większość została w obozie zamordowana przez nazistów lub padła ofiarą obozowych warunków życia.

Pamiętają. Cmentarz na szlaku Marszu Śmierci.

07-11-2002
W Dzień Wszystkich Świętych, jak co roku, na cmentarzu w Brzeszczach, na grobach zmarłych, zapłonęły znicze. 18 stycznia 1945 r. tuż obok cmentarza przechodziły kolumny więźniów KL Auschwitz. Ta ostateczna ewakuacja obozu zwana jest Marszem Śmierci - szacuje się, że w trakcie jej trwania z 50 tys. ewakuowanych więźniów zginęło kilkanaście tysięcy - zaledwie na kilka dni przed przybyciem Armii Czerwonej, która 27 stycznia wyzwoliła obóz.

O Holokauście w Jerozolimie. Pedagodzy z Polski w Izraelu.

28-10-2002
Przez dwa tygodnie ponad trzydziestoosobowa grupa nauczycieli j. polskiego, historii, muzealników, przewodników z muzeum Auschwitz oraz dwóch księży uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Yad Vashem. Ten izraelski instytut pamięci od blisko 50-ciu lat zajmuje się upamiętnianiem zagłady Żydów, dokonanej przez nazistów w latach II wojny światowej.

Dar Fritz Bauer Institut wzbogaci archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau

08-10-2002
4 października 2002 r. archiwum Muzeum wzbogaci się o kopie 200 tomów akt z tzw. „Sprawy karnej przeciwko Mulce i innym”. W 1963 r. na ławie oskarżonych we Frankfurcie nad Menem zasiadł Robert Mulka, były adiutant komendanta Rudolfa Hössa, i 23 innych podejrzanych o zbrodnie w KL Auschwitz. Ostatecznie wobec 6 oskarżonych orzeczono najwyższy w RFN wymiar kary – dożywotnie więzienie, a w pozostałych przypadkach wydano wyroki pozbawienia wolności od 3 do 14 lat.

Nowa tablica w Auschwitz - ciąg dalszy

02-10-2002
Na pomniku ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Brzezince przybyła nowa tablica. Położona została w miejscu, gdzie poprzednio widniał napis w języku angielskim (tę tablicę umieszczono na przeciwległym krańcu pomnika), a widniejący na niej język to tradycyjny język Żydów sefardyjskich.
1    237  238  239  240  241  242  243  244  245    263