MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

George W. Bush w Auschwitz

31-05-2003
Dzisiaj prywatną wizytę złożył w Muzeum prezydent USA George W. Bush wraz z małżonką Laurą. Goście zwiedzili obie części byłego obozu i w obu prezydent złożył kwiaty ku czci pomordowanych: w Auschwitz I pod Ścianą Straceń a w Auschwitz II-Birkenau na pomniku ofiar obozu.

Dla pokoju. Palestyńczycy i Żydzi w Auschwitz.

25-05-2003
W dniach 27 i 28 maja Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedzi trzystuosobowa grupa Żydów i Arabów izraelskich oraz Palestyńczyków. Dołączy do niej w Oświęcimiu dwustuosobowa grupa Francuzów, głównie żydów i muzułmanów.

Niewybuch w Muzeum

21-05-2003
Podczas prac ziemnych, wykonywanych na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, nieopodal budynku, w którym mieścił się klasztor sióstr karmelitanek, robotnicy natrafili na niewybuch.

Młodzież pomaga Muzeum Auschwitz w konserwacji butów

14-05-2003
Od kilku dni trwają prace związane z konserwacją kilkudziesięciu tysięcy butów, stanowiących obecnie część kolekcji działu zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Buty te należały do osób deportowanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów do obozu koncentracyjnego Auschwitz - większość z ich właścicieli nie przeżyła wojny.

„...Słowa zamknięte w rysunku”

08-05-2003
30 maja odbędzie się sesja edukacyjna dla uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych na temat twórczości Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz. Będzie to kolejna, czwarta już w tym roku jednodniowa konferencja tematyczna, uzupełniająca i pogłębiająca tematykę poruszaną na studiach podyplomowych i seminariach prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Przeciążony serwer Muzeum. Prośba o wsparcie.

05-05-2003
Internetowa strona Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau jest dostępna w sieci od ponad 4 lat. Stale poszerzana baza dostępnych danych oraz wzrost ilości odwiedzin sprawia, że serwer coraz częściej blokuje się, a jego praca jest spowolniona - jedynym rozwiązaniem jest uruchomienie nowego serwera. Koszt takiego urządzenia - około 4000 euro - może wydawać się niewysoki, ale przekracza niestety nasze możliwości.
1    234  235  236  237  238  239  240  241  242    264