MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Listopadowy numer miesięcznika „Oś”

16-11-2015
Wiele miejsca w listopadowym numerze „Osi” poświęcamy edukacji. Przede wszystkim podsumowujemy międzynarodową konferencję Pamięć w nas ciągle niedojrzała... Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w czasie, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie historii? Czy mamy do czynienia wyłącznie z przekazem historycznym, czy też edukatorzy powinni szukać nawiązań do problemów i wyzwań współczesnego świata? Jakie znaczenie mają dziś mówione i materialne świadectwa? To tylko niektóre z pytań stawianych podczas tej konferencji.

Apel o przekazywanie pamiątek poobozowych

13-11-2015
Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym co nam pozostaje: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z KL Auschwitz.

Międzynarodowa konferencja edukacyjna „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”

29-10-2015
Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w czasie, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie historii? Czy mamy do czynienia wyłącznie z przekazem historycznym, czy też edukatorzy powinni szukać nawiązań do problemów i wyzwań współczesnego świata? Jakie znaczenie mają dziś mówione i materialne świadectwa? To tylko niektóre z pytań stawianych podczas międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 26-29 października.

Współpraca edukacyjna Muzeum z holenderskim Domem Anny Frank oraz francuskim Miejscem Pamięci Camp des Milles

28-10-2015
Podczas odbywającej się w Miejscu Pamięci Auschwitz międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Remembrance has not matured in us yet...", Muzeum podpisało dwie umowy: o realizacji trzyletniego projektu edukacyjnego z holenderskim Domem Anny Frank, a także o współpracy z francuskim muzeum Camp des Milles.

Fundusze europejskie wspomogły zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci

22-10-2015
W Miejscu Pamięci Auschwitz zakończyła się realizacja projektu „Zachowanie autentyzmu – dziewięć zadań na lata 2012-2015”, który był współfinansowany z grantu Komisji Europejskiej przyznanego w ramach programu „Europa dla Obywateli”.

Październikowy numer miesięcznika „Oś”. Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando.

21-10-2015
W 90. numerze „Osi” zachęcamy do lektury. 7 października upłynęło 71 lat od buntu więźniów Sonderkommando w obozie Auschwitz-Birkenau. Z okazji rocznicy ukazała się książka „Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando”. Jej autorem jest dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński, który zestawił ze sobą fragmenty relacji, wspomnień, zeznań procesowych, ale także zapisków dokonywanych w czasie istnienia obozu. Na kolejnych stronach znajdą Państwo opis publikacji, a także jej krótki fragment.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    222