MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sesja edukacyjna w 75. rocznicę deportacji jeńców sowieckich do KL Auschwitz

17-10-2016
W październiku 1941 r. w wydzielonej części niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz I, władze SS osadziły około 10 tysięcy sowieckich jeńców wojennych. Głównym ich zadaniem była budowa nowego obozu na polach wysiedlonej wsi Brzezinka (niem. Birkenau). W 75. rocznicę tego wydarzenia Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało sesję edukacyjną poświęconą losom jeńców sowieckich w Auschwitz. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostawić po sobie ślad. Lekcja internetowa o sztuce w KL Auschwitz.

05-10-2016
„Sztuka w KL Auschwitz” – to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście poświęcona szczególnemu rodzajowi dokumentu ukazującego realia funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także losy jego ofiar – pracom artystycznym wykonanym przez więźniów. Autorką lekcji jest Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum.

Członkowie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau odwiedzili Miejsce Pamięci

28-09-2016
27 września członkowie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Rada kontroluje i opiniuje całość prac Fundacji. Zasiadają w niej osoby działające m.in. na rzecz zachowania pamięci o niemieckich nazistowskich zbrodniach, historycy, czy eksperci ds. finansów lub konserwacji. Część z nich jednocześnie zasiada także w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

Dobra perspektywa dla edukacji w Miejscu Pamięci. Prof. Piotr Gliński podpisał umowę na finansowanie siedziby MCEAH.

15-09-2016
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podpisał 15 września w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz umowę o dofinansowanie projektu adaptacji budynku tzw. Starego Teatru na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – inauguracja projektu dla nauczycieli i uczniów z Małopolski i Śląska

07-09-2016
Zapraszamy nauczycieli, wychowawców i pedagogów na konferencję inaugurującą realizację programu edukacyjnego dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województw małopolskiego i śląskiego pt. „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Jego organizatorami są Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu.

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim

06-09-2016
W dniach 20-26 sierpnia 2016 r. odbyła się IV edycja Międzynarodowej Akademii Letniej w języku niemieckim „Auschwitz – historia, pamięć i edukacja”, zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzięły w niej udział 23 osoby, głównie nauczyciele z Austrii i Niemiec.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    236