MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Pozostał po nich ślad” – napisy z Bloku Śmierci na wystawie w Google Cultural Institute

17-06-2016
„Pozostał po nich ślad…” to tytuł nowej wystawy Muzeum Auschwitz udostępnionej w Google Cultural Institute. Prezentuje ona niezwykle poruszające ślady pozostawione przez więźniów Auschwitz – napisy wykonane w Bloku Śmierci, więzieniu obozowym na terenie obozu Auschwitz I. Autorem wystawy przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście jest dr Adam Cyra, historyk z Centrum Badań Muzeum.

Młodzi naukowcy z Kanady na seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau

16-06-2016
Na początku czerwca zakończyła się trzecia edycja seminarium badawczego “Witnessing Auschwitz – Conflicting Stories and Memories”, w której udział wzięło 22 kanadyjskich studentów. Seminarium zostało zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau we współpracy z Uniwersytetem Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.

76. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz

14-06-2016
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Wydarzenia upamiętniające 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz odbyły się w Oświęcimiu, a także dzień wcześniej w Tarnowie.

Publikacja poświęcona oficerom Wojska Polskiego osadzonym w obozie Auschwitz

12-06-2016
Sześciotomowy słownik biograficzny „Oficerowie Wojska Polskiego w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940-1945” to nowa publikacja Muzeum Auschwitz. Jej autorem jest historyk Centrum Badań dr Jerzy Dębski. Opracował on sylwetki 1515 przedstawicieli kadry oficerskiej, którzy stali się więźniami tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

„Wizja archiwum idealnego” – warsztaty dla pracowników Archiwów Miejsc Pamięci

09-06-2016
Na początku czerwca pracownicy Archiwów Miejsc Pamięci z Polski wzięli udział w warsztatach pod hasłem „Wizja archiwum idealnego”. Organizatorem i gospodarzem wydarzenia było Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Posiedzenie Komisji Finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau w Miejscu Pamięci

08-06-2016
8 czerwca 2016 r. w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zadaniem komisji jest doradzanie zarządowi Fundacji w sprawach związanych z majątkiem, kontrola jego działań, a także opracowywanie założeń strategii inwestowania środków zgromadzonych na Kapitale Wieczystym.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    230