MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„75 lat po Aktion Reinhardt-współczesna pamięć o Zagładzie Żydów polskich” – seminarium dla edukatorów i nauczycieli

31-08-2017
W czterodniowym seminarium „75 lat po Aktion Reinhardt – współczesna pamięć o zagładzie Żydów polskich” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wzięło udział 19 polskich nauczycieli. Seminarium to było częścią projektu edukacyjnego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odzyskana tożsamość

28-08-2017
Podczas prac nad nową wystawą główną Muzeum udało się ustalić tożsamość 8 więźniów, których fotografie obozowe znajdują się na rosyjskiej wystawie w bloku 14 „Tragedia - męstwo - wyzwolenie”.

Sierpniowy numer Miesięcznika „Oś”

25-08-2017
W sierpniowej „Osi” przede wszystkim wspominamy trzy rocznice. 1 sierpnia miała miejsce 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia – 73. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerfamilienlager, a 14 sierpnia – 76. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe. Więcej o rocznicowych obchodach wewnątrz numeru.

Seminarium dla izraelskich edukatorów

17-08-2017
W dniach 16-27 lipca 2017 Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało kolejną edycję seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” skierowanego do izraelskich edukatorów. Wzięło w nim udział 18 osób – przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady.

76. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe w Auschwitz

14-08-2017
76 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zabito zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą. Wzięło w niej udział kilkaset osób, m.in. byli więźniowie Auschwitz. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Zakończono zabezpieczanie ścian rozbieralni komory gazowej i krematorium III

10-08-2017
Zakończył się projekt konserwatorski mający na celu zabezpieczenie ścian północnej i zachodniej ruin rozbieralni komory gazowej i krematorium III na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Prace finansowane były ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau.
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    257