MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14-06-2017
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

14 czerwca 1940 r. – nowa wystawa internetowa Muzeum Auschwitz

12-06-2017
Historię deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz opowiada nowa wystawa internetowa w Google Cultural Institute przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim podczas sesji edukacyjnej o ucieczkach z KL Auschwitz

09-06-2017
Kazimierz Piechowski, były więzień Auschwitz, który 75 lat temu, wraz z trzema współwięźniami, zorganizował jedną z najbardziej brawurowych ucieczek z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady był 31 maja gościem specjalnym sesji edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Wykład wprowadz

Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau

24-05-2017
Pierwsze posiedzenie nowej kadencji Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyło się 24 maja 2017 r. Wśród głównych tematów omawianych przez członków Rady były m.in. wyzwania edukacyjne związane z rekordową frekwencją, a także tworzeniem nowej siedziby siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, a także plany inwestycyjne związane z planami budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Majowy numer miesięcznika „Oś”. 26. Marsz Żywych.

22-05-2017
„Będziemy promować edukację i pamięć o Holokauściew naszych szkołach i uniwersytetach i zapewniać właściwe materiały do nauczania oraz źródła, aby zapewnić, że przyszłe pokolenia będą rozumieć przyczyny Holokaustu i rozważą jego straszliwe konsekwencje” – zapisali wspecjalnej deklaracji ministrowie edukacji kilkunastu krajów, w tym Polski i Izraela, którzy wzięli udział w 26. Marszu Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło 24 kwietnia spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Relacja z Marszu wewnątrz majowej „Osi”.

Włoskojęzyczna edycja „Bajek z Auschwitz” na turyńskim Salonie Książki

19-05-2017
Podczas tegorocznego Salonu Książki w Turynie, drugich co do wielkości Targach Książki w Europie, wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowało włoskojęzyczną edycję Bajek z Auschwitz. Publikacja przybliża niesamowitą i wzruszającą historię powstania ilustrowanych bajek dla dzieci stworzonych przez więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    252