MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Czerwcowy numer Miesięcznika „Oś”

20-06-2017
Do Archiwum Miejsca Pamięci trafiła niezwykle obszerna kolekcja dokumentów, związanych z obozem Auschwitz i historią II wojny światowej, m.in. gett i innych obozów koncentracyjnych, stworzona przez ocalałego z Holokaustu – Władysława Ratha i przekazana do Muzeum przez jego rodzinę. Cały zbiór liczy 1893 dokumenty oraz 29 fotografii.

Premier Szwecji Stefan Löfven w Miejscu Pamięci Auschwitz

20-06-2017
Premier Szwecji Stefan Löfven odwiedził 20 czerwca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Towarzyszyła mu m.in. była więźniarka obozu Livia Fränkel, ur. w 1927 r. na Węgrzech i deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 14 maja 1944 r.

Nowe spojrzenie historyków Muzeum na poczatki obozu Auschwitz II-Birkenau

20-06-2017
Początki obozu Birkenau w świetle materiałów źródłowych, nowa polsko-angielska publikacja Muzeum, opowiada — poprzez analizę 100 archiwalnych dokumentów, w większości nigdzie dotąd nie publikowanych — o genezie obozu Birkenau oraz pierwszym okresie jego funkcjonowania. Autorami opracowania są historycy Centrum Badań Muzeum: Igor Bartosik, Łukasz Martyniak oraz Piotr Setkiewicz.

9. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

19-06-2017
Rada Fundacji Auschwitz-Birkenau obradowała 19 czerwca w Warszawie. Głównym zadaniem Fundacji jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas posiedzenia przedłużona została kadencja Zbigniewa Nosowskiego oraz Marka Zająca, który ponownie został wybrany przewodniczącym Rady.

„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke” – wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz

16-06-2017
„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke”, to tytuł wystawy czasowej prezentującej portrety byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Ich autorem jest niemiecki fotograf Stefan Hanke.

Muzeum Auschwitz nagrodzone Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

16-06-2017
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało uhonorowane Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Decyzję te jednogłośnie podjęli radni sejmiku małopolskiego. Uroczyste wręczenie medali honorowych odbyło się 16 czerwca na gali w Teatrze Słowackiego w Krakowie.
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    252