Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Zdalny dostęp do archiwum Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej ITS umożliwi uzupełnienie danych więźniów Auschwitz

04-12-2018
Dzięki dwuletniemu projektowi badawczemu realizowanemu przez Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodową Służbę Poszukiwawczą ITS zrealizowana zostanie kwerenda zbiorów dokumentów z różnych obozów koncentracyjnych, m.in. Buchenwaldu i Mauthausen, przechowywanych w archiwum w Niemczech.

74. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zapowiedź

30-11-2018
27 stycznia 2019 r. na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wizualnym symbolem rocznicy będzie praca byłego więźnia obozu Auschwitz Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę”.

Wystawa „David Olère. Ten, który ocalał z krematorium III”

30-10-2018
„David Olère. Ten, który ocalał z krematorium III” – to tytuł wyjątkowej monograficznej wystawy prac byłego więźnia Sonderkommando w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, którą oglądać można od 30 października w salach na parterze bloku 21 byłego obozu Auschwitz I.

8. posiedzenie Komitetu Międzynarodowego Fundacji Auschwitz-Birkenau

29-10-2018
Przedstawiciele państw-darczyńców wspierających Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau spotkali się 26 października Warszawie na 8. posiedzeniu Komitetu Międzynarodowego Fundacji. Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Batuta Franciszka Nierychło, pierwszego kapelmistrza orkiestry obozowej w Auschwitz w Zbiorach Miejsca Pamięci

24-10-2018
Do Zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau trafił wyjątkowy obiekt – batuta Franciszka Nierychło, który był dyrygentem pierwszej więźniarskiej orkiestry utworzonej na przełomie lat 1940/1941 w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Międzynarodowa konferencja "Archiwizacja cyfrowa danych ofiar nazizmu"

23-10-2018
Ponad 50 ekspertów z 28 instytucji i 15 krajów świata zajmujących się bazami danych ofiar II wojny światowej, spotkało się w dniach 10-12 października, aby rozmawiać o możliwościach współpracy przy tworzeniu cyfrowych narzędzi pozwalających zintensyfikować badania i analizy naukowe dotyczące ofiar ludobójstw z czasów II wojny światowej.