Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” od maja w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku

26-01-2019
Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku – The Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust – będzie pierwszym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” przygotowana przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia. Ekspozycja będzie dostępna w Nowym Jorku od 8 maja 2019 r. do 3 stycznia 2020 r.

Ucieczka od naszej dzisiejszej odpowiedzialności. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2018

25-01-2019
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2018 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważne jest zmierzenie się w kontekście historii Auschwitz z naszą współczesną odpowiedzialnością.

„Mówiące Wspomnienia - Ostatni Świadkowie Holokaustu” - wystawa w Szwedzkim Muzeum Historycznym

25-01-2019
„Mówiące Wspomnienia – Ostatni Świadkowie Holokaustu” to tytuł wystawy otwartej w Szwedzkim Muzeum Historycznym w Sztokholmie. Jest ona poświęcona ocalałym z Zagłady, którzy po wojnie odbudowywali swoje życie w Szwecji. Będzie ją można oglądać do 1 września 2019 r.

Dokumenty z Archiwum Eissa na wystawie w Biurze ONZ w Genewie

24-01-2019
W Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie została otwarta wystawa prezentująca Archiwum Eissa, wyjątkowy zbiór dokumentów pozyskanych w sierpniu przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskiej dyplomacji oraz wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Miejscu Pamięci Auschwitz

22-01-2019
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził 22 stycznia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gościa powitał Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum kierujący Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Legia Honorowa dla dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego

17-01-2019
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej - najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie. Uroczystość odbyła się 17 stycznia w ambasadzie Francji w Warszawie.