MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Fake newsy pojawiają się także w obszarze Pamięci

04-06-2018
Po obchodach 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele fake newsów, nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji, a także wiele kłamstw. Ponieważ jednak są one rozpowszechnianie (głównie w internecie) nie tylko przez anonimowe konta, ale także przez dziennikarzy i osoby publiczne, poniżej przedstawiamy obszerne wyjaśnienia. Dezinformacja i podsycanie emocji nie ma nic wspólnego z godnym upamiętnieniem jakie jest naszym zobowiązaniem wobec wszystkich ofiar Auschwitz.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – rozstrzygnięcie konkursu

01-06-2018
Laureaci konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” odwiedzili 22 maja Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nagrody w drugiej edycji konkursu wręczyli im w imieniu organizatorów dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu Jolanta Adamczyk.

78. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – obchody rocznicowe

29-05-2018
14 czerwca 2018 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski wcielonych do Trzeciej Rzeszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień rocznicy decyzją Sejmu RP jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające rocznicę odbędą się 13 i 14 czerwca w Tarnowie, Harmężach i Oświęcimiu.

Sybilla dla wystawy „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz"

22-05-2018
Wystawa „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz" - wspólny wyjątkowy projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przygotowany na 70. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz - otrzymała Sybille 2017 w kategorii Wystawy historyczne i archeologiczne. Wydarzenie muzealne roku. Prezentowana w ubiegłym roku w krakowskiej Kamienicy Szołayskich wystawa, była pierwszą tak obszerną prezentacją oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Włoskojęzyczna wersja albumu „Auschwitz po wyzwoleniu” na Salonie Książki w Turynie

14-05-2018
Włoskojęzyczna wersja albumu „Auschwitz po wyzwoleniu” („Auschwitz dopo la liberazione”) została zaprezentowana na Salonie Książki w Turynie, drugich co do wielkości targach książki w Europue. Wydawnictwo Muzeum Auschwitz obecne było tam już po raz czwarty.

Posiedzenie Rady Muzeum

10-05-2018
Wyzwania związane z dużą frekwencją, projekty edukacyjne realizowane w Miejscu Pamięci, ale także te odbywające się na zewnątrz, plany inwestycyjne i konserwatorskie – to niektóre tematy poruszany na posiedzeniu Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 9 maja 2018 r.
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    258