Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne - zwiedzanie Miejsca Pamięci i projekty dla polskiej młodzieży szkolnej

16-09-2020
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego Muzeum Auschwitz zaprasza młodzież szkolną do wizyt w Miejscu Pamięci. Oprócz samego zwiedzania z przewodnikiem zachęcamy nauczycieli do uczestnictwa wraz ze swoimi uczniami w projekcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”, a także do organizowania pobytów studyjnych w Miejscu Pamięci.

„Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii” - podsumowanie konferencji edukacyjnej online

11-09-2020
„Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii” to tytuł konferencji edukacyjnej zorganizowanej wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne konferencja odbyła się 29 i 30 sierpnia w trybie online.

"Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia" - pierwsza monografia o grupie Aleksandra Ładosia

10-09-2020
„Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia” - to nowa publikacja, która opisuje działania tzw. grupy Ładosia - polskich dyplomatów z czasów wojny, którzy wraz z działaczami organizacji żydowskich próbowali ratować zagrożonych Zagładą Żydów. Ładoś i jego ludzie fałszowali dokumenty latynoamerykańskie, przemycali ludzi przez terytorium Francji Vichy, sprawowali opiekę nad żydowskimi uchodźcami, a w ostatniej fazie wojny wspierali organizacje żydowskie w ich próbach wykupu Żydów z rąk niemieckich nazistów.

Miesięcznik Memoria nr 35 (08/2020)

31-08-2020
"Memoria" to nasz internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie.

Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego

14-08-2020
79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.

Sportowcy z Niemiec z pomocą Miejscu Pamięci

11-08-2020
Apel o wsparcie działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wystosowany publicznie przez dyrektora dr. Piotra M. A. Cywińskiego spotkał się z dużym odzewem w różnych środowiskach. W ostatnich dniach 75 tysięcy Euro, na wsparcie jednego z najważniejszych projektów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście planowanego w przyszłym roku, przeznaczyła Inicjatywa WeKickCorona, którą stworzyli dwaj piłkarze FC Bayern Monachium: Leon Goretzka i Joshua Kimmich.