Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Bezpieczeństwo w czasie pandemii – nowatorska bramka dezynfekcyjna dla odwiedzających stanęła w Muzeum Auschwitz

29-05-2020
Zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań w czasie trwającej pandemii COVID-19. Po ponownym otwarciu Muzeum dla odwiedzających, jednym z elementów służących zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz innych wirusów i bakterii, które mogą być wniesione np. na ubraniach, będzie specjalna bramka dezynfekcyjna, która stanęła przed wejściem do Muzeum.

Konserwatorzy cały czas odkrywają nowe ślady historii Auschwitz

26-05-2020
Dzięki prowadzonym na terenie Miejsca Pamięci pracom konserwatorskim cały czas odnajdowane są przedmioty - ślady ludzi i ich tragicznych historii w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Możliwość zwiedzania Miejsca Pamięci 30 i 31 maja

21-05-2020
Muzeum Auschwitz zostanie tymczasowo udostępnione odwiedzającym indywidualnym w dniach 30 i 31 maja. Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Tereny byłego obozu zwiedzać będzie można w godzinach 10-16 bez edukatora, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji drogą elektroniczną.

Powstaje nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz

15-05-2020
Rozpoczęły się prace przy stworzeniu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. W ramach projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej” XX maja 2020 r. Muzeum przekazało plac pod budowę generalnemu wykonawcy. Prace powinny zakończyć się w połowie 2023 r.

Wzmocnienie wsparcia Niderlandów dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

04-05-2020
Królestwo Niderlandów ogłosiło decyzję o przekazaniu miliona euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Pieniądze pochodzą z budżetu tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, Dobrostanu i Sportu, w obszarze działań którego leż kwestie związane z kombatantami i z pamięcią.

Muzeum Auschwitz zamknięte co najmniej do końca czerwca

30-04-2020
Od 4 maja mogą w Polsce wznowić działalność muzea i instytucje kultury. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym”. Najwcześniejszy możliwy termin otwarcia Muzeum Auschwitz to początek lipca.