MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

107. numer Miesięcznika „Oś”. Forbidden Art w West Point

Miesięcznik „Oś”
21-03-2017

W bibliotece Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point 9 lutego otwarto wystawę pt. Forbidden Art (Sztuka zakazana). Wydarzenie zorganizowano z okazji obchodzonej niedawno 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Przygotowana przez Muzeum Auschwitz ekspozycja prezentuje historie 20 dzieł sztuki wykonanych nielegalnie i z narażeniem życia przez więźniów obozów koncentracyjnych. Relacja wewnątrz numeru, a także na stronie z fotoreportażem.

 

W lutym Centrum Żydowskie odwiedziła Monika Sznajderman, autorka książki Fałszerze pieprzu. To historia opowiadająca losy jej rodziny. Podczas spotkania autorskiego, poprowadzonego przez Karolinę Turzę, uczestnicy mogli obejrzeć także pokaz slajdów z niektórymi fotografiami opublikowanymi w książce. W „Osi” rozmowa z autorką, a także recenzja jej książki.

26 młodych ludzi w styczniu odwiedziło Centrum Dialogu i Modlitwy w ramach projektu Rady Młodzieży z Oldham pt. Słuchać głosu Ziemi. To międzynarodowy, multimedialny program, prowadzony od 2009 r., którego celem jest m.in. podniesienie świadomości młodych ludzi na temat Holokaustu oraz rozwijanie świadomości istnienia takich zagrożeń jak: dyskryminacja, nietolerancja czy nienawiść w kontekście europejskim. Piszemy również o VI Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, który zaprezentowano w Stuttgarcie, premierze opery Pasażerka w teatrze muzycznym Im Revier w Gelsenkirchen, a także o wystawie Literackie Obrazy Holokaustu. „Pasażerka” Zofii Posmysz w Centrum Sztuki Prześladowanej w Solingen.

W „Osi” także dwie zapowiedzi. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje międzynarodową konferencję poświęconą edukacji o Auschwitz i Holokauście, która odbędzie się w dniach 4-5 lipca 2017 r. Będzie ona częścią obchodów 70. rocznicy utworzenia Muzeum. Szczegóły wewnątrz numeru, a uczestnicy mogą rejestrować się przez stronę internetową www.auschwitz.org. Natomiast w związku z utrzymującą się wysoką liczbą odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, która w ubiegłym roku osiągnęła poziom dwóch milionów osób, poszukujemy kandydatów na przewodników współpracujących z Muzeum. Więcej informacji na stronie 5.

Pliki do pobrania

os107.pdf
os107.pdf
Miesięcznik „Oś” - marzec 2017