MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

106. numer miesięcznika „Oś” - 72. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Miesięcznik „Oś”
17-02-2017

27 stycznia ponad 60 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu, aby upamiętnić 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Tematem przewodnim rocznicowych obchodów był Czas. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głos zabrali m.in. byli więźniowie Batszewa Dagan i Bogdan Bartnikowski. W „Osi” znajdą Państwo wiele zdjęć, a także zapis wszystkich rocznicowych wystąpień.

 

W bieżącym numerze przeczytają Państwo także o specjalnym projekcie przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Muzeum Auschwitz. To opublikowana w Internecie baza danych 8502 esesmanów wchodzących w skład załogi obozu Auschwitz. Znaleźć ją można pod adresem: truthaboutcamps.eu/zalogass. W bazie danych – oprócz nazwisk esesmanów – znajdują się ich dane personalne: data i miejsce urodzenia, numer służbowy, data przybycia do KL Auschwitz i data jego opuszczenia, wykształcenie, obywatelstwo. Są tam także fotografie niektórych funkcjonariuszy SS, a w przypadku tych, którzy po wojnie byli sądzeni – dokumenty wymiaru sprawiedliwości.

W numerze zapowiadamy także najważniejsze wydarzenia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w roku 2017, a także podsumowujemy polsko- niemieckie seminarium fotograficzne Twarze miasta – oblicza pamięci . Zapraszamy także na spotkanie do Centrum Żydowskiego. 22 lutego gościem w Cafe Bergson będzie autorka książki Fałszerze pieprzu Monika Sznajderman. Zachęcamy także do skorzystania z nowej formy odwiedzin w Muzeum Żydowskim, które teraz zobaczyć można dzięki wirtualnemu spacerowi. Oprócz tego Centrum przygotowało też specjalną wystawę na platformie Google Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia.

Na stronach Centrum Dialogu i Modlitwy znajdą Państwo natomiast relację z 10. podróży Pociągu Pamięci z Paryża do Oświęcimia, w której uczestniczyło 470 osób.

Zapraszamy również na niezwykłą wystawę w Miejscu Pamięci. Ekspozycja Archeologia pokazuje oryginalne osobiste przedmioty należące do ofiar Auschwitz, odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau. Wystawę w sali wystaw czasowych w bloku 12 byłego obozu Auschwitz I oglądać można do 24 lutego. Szczegóły wewnątrz numeru. 

Pliki do pobrania

os106.pdf
os106.pdf
„Oś” nr 106 - luty 2017