MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

104 numer miesięcznika „Oś”

Miesięcznik „Oś”
22-12-2016
Na okładce grudniowej „Osi” zobaczyć można jedną z prac oświęcimskiego artysty Pawła Warchoła Oratio, którą oglądać można w Centrum Dialogu i Modlitwy. Ekspozycja zgromadziła dzieła o charakterze sakralnym, których jest wiele w dorobku artysty, a bezpośrednie nawiązywanie do tej tematyki co pewien czas ujawnia się w kolejnych jego realizacjach. W otoczeniu Oratio zaprezentowane zostały rysunki Chrzcielnic, których inspiracją była fotografia kamiennej chrzcielnicy (2000 r.), Całun (1998–2000) – prace o charakterze abstrakcyjnym, a inspirowane duchowością klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak również najnowsze dzieła autora, nad którymi pracował w latach 2014-2016 r.
 
 
Do projektu „Remember”, którego celem jest zapobieganie używania pojęcia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy zagłady” dołączył nowy partner – PKO Bank Polski. Dzięki jego wsparciu finansowemu możliwa będzie kontynuacja monitoringu internetowego pozwalającego na znalezienie fałszywych fraz pojawiających się w Internecie. „Remember” pobrać można ze strony correctmistakes.auschwitz.org.
 
W grudniowym numerze także podsumowania: jednodniowej sesji edukacyjnej poświęconej Cichociemnym, więzionym w obozie Auschwitz, która odbyła się w Muzeum, pierwszego etapu polsko-holenderskiego seminarium dla edukatorów w ramach projektu The Future of Auschwitz and the Holocaust Education in Authentic Memorial Sites, a także polsko-niemiecko-ukraińskiego projektu Uczymy się z historii: Mowa nienawiści w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. 
 
W MDSM miała także miejsce druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z udziałem młodych Polek i Polaków z Małopolski i Zagłębia oraz ich rówieśniczek i rówieśników z Badenii-Wirtembergii. Tematem przewodnim tegorocznego projektu, realizowanego wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell, była sytuacja uchodźców wojennych, osób przesiedlonych i deportowanych oraz reakcja na ich przybycie ludności lokalnej. W MDSM odbył się również 61. Krakowski Salon Poezji. Tym razem przyniósł ze sobą teksty pisane prozą autorstwa Christopha Heubnera. Relacja wewnątrz numeru.

Pliki do pobrania

os104.pdf
os104.pdf
„Oś” - grudzień 2016