MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Rzecznik Prasowy Muzeum:

Bartosz Bartyzel
+48 33 844 81 45

Zapowiedzi i akredytacje

Zasady obsługi medialnej wizyty kanclerz Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego - 6 grudnia 2019 r.

Na zaproszenie istniejącej od 10 lat Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zarządza funduszem wieczystym wspierającym finansowo konserwację autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, do Miejsca Pamięci Auschwitz 6 grudnia 2019 r. przyjadą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier RP Mateusz Morawiecki.

Wizyta będzie otwarta dla akredytowanych przedstawicieli mediów. 

Proces akredytacyjny zakończył się we wtorek 3 grudnia o godzinie 12.00. 

Główne wydarzenie będzie miało miejsce w historycznym budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam zaplanowano przemówienia gości na 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Dziennikarze mogą akredytować się na obie części wizyty (Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau) lub tylko na część w Auschwitz II-Birkenau. O zajęciu miejsca w sektorze prasowym decydować będzie kolejność wejścia.

Ramowy program wizyty i miejsca foto-op

Auschwitz I
Wjazd wozów transmisyjnych o godzinie 7.00
Wejście dla dziennikarzy o godzinie 8.30

Rozpoczęcie wizyty w Auschwitz I ok. 10.30

- Foto-op 1: przy bramie Arbeit macht Frei
- Foto-op 2: przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11

Następnie dziennikarze zostaną przewiezieni autobusem pod budynek Sauny na terenie Auschwitz II-Birkenau.

Dziennikarze relacjonujący tylko wydarzenia w Birkenau: zbiórka na b. parkingu PKS przy Auschwitz I o godzinie 9.30. Stamtąd dziennikarze zostaną przewiezieni do Birkenau autobusem.

Ok. godziny 12.00 w budynku Sauny rozpocznie się wydarzenie okolicznościowe z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zaplanowano wystąpienia gości. Całość będzie tłumaczona symultanicznie na języki polski, niemiecki i angielski, a także transmitowana w mediach społecznościowych Miejsca Pamięci. Planowany czas trwania: ok 1h.

- Foto-op 3: podczas wystąpień w budynku Sauny

Uwaga. W sali, w której odbywać się będą przemówienia przewidziano miejsce wyłącznie dla kamerzystów i fotoreporterów. Ze względu na ograniczoną przestrzeń dziennikarze piszący i radiowi w drugiej sali będą mieli podgląd video oraz dostęp do kostek z sygnałem audio i tłumaczeniami.

- Foto-op 4: przy pomniku w Birkenau
- Foto-op 5: przy wagonie stojącym w miejscu selekcji

Zakończenie wizyty planowane jest na ok. 14.30.
Po zakończeniu wizyty dziennikarze będą mogli skorzystać z transferu powrotnego na dawny parking PKS przy byłym obozie Auschwitz I.

 

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

W Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 2020 r. odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Proces akredytacji dla mediów na obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędzie się w dniach 6-19 stycznia.