MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wystawy Google Cultural Institute

Wystawy na platformie Google Cultural Institute

Miejsce Pamięci Auschwitz udostępnia na platformie Google Cultural Institute wirtualne wystawy. Celem projektu, w którym biorą udział instytucje z całego świata, jest przedstawienie różnych aspektów historii XX wieku za pomocą zdigitalizowanych materiałów archiwalnych: dokumentów, listów, rękopisów, zdjęć, materiałów filmowych i relacji świadków wydarzeń.

„Ewakuacja i wyzwolenie obozu Auschwitz”

Wystawa o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. , pomocy medycznej ofiarom oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Autorem wystawy jest dr Jacek Lachendro.

LINK DO WYSTAWY

„Historia polskiego wojskowego ruchu oporu w Auschwitz”

Wystawa opowiada m.in. o strukturze i rozwoju organizacyjnym wojskowego ruchu oporu w Auschwitz, o jego najważniejszych postaciach, czy też o represjach ze strony esesmanów z załogi obozowej. Wiele miejsca poświęcono najważniejszemu elementowi działalności konspiracyjnej, której głównym celem było przekazywanie Informacji o Auschwitz poza druty obozu. Autorem wystawy jest dr Adam Cyra.

LINK DO WYSTAWY

„Sonderkommando”

Wystawa na temat historii specjalnej grupy roboczej, złożonej głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów. Opowiada m.in. o początkach istnienia Sonderkommando, jego działalności konspiracyjnej, buncie 7 października 1944 r., a także o likwidacji tej grupy. Autorem wystawy jest dr Igor Bartosik

LINK DO WYSTAWY

„Zanim odeszli”

Wystawa poświęcona Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz. Autorką wystawy jest dr. Maria Martyniak.

LINK DO WYSTAWY

„Z getta w Theresienstadt do obozu Auschwitz II-Birkenau”

Historię deportacji Żydów z getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (niem. Theresienstadt) do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau opowiada nowa wystawa stworzona przez Muzeum w Google Cultural Institute. Jej autorami są dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz dr Łukasz Martyniak z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

LINK DO WYSTAWY

„Pozostał po nich ślad”

Wystawa prezentuje niezwykle poruszające ślady pozostawione przez więźniów Auschwitz – napisy wykonane w Bloku Śmierci, więzieniu obozowym na terenie obozu Auschwitz I. Autorem wystawy przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście jest dr Adam Cyra, historyk z Centrum Badań Muzeum.

LINK DO WYSTAWY

„Deportacje mieszkańców Warszawy do Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego”

Wystawa przedstawia m.in. niemiecką politykę wobec cywilnej ludności Warszawy w okresie Powstania, a także ich losy – poprzez masowe aresztowania do obozu przejściowego w Pruszkowie, deportację do Auschwitz, pobyt w obozie aż do dalszych deportacji w głąb Niemiec lub momentu wyzwolenia w Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Tekst historyczny wzbogacają fragmenty relacji i wspomnień oraz historyczne fotografie. Jej autorką jest Helena Kubica. 

LINK DO WYSTAWY

„Romowie w Auschwitz”

Głównym tematem wystawy jest historia deportacji, a następnie eksterminacji Romów i Sinti w obozie Auschwitz. Opisuje ona także m.in. w jaki sposób stali się oni wrogami niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Wystawa zawiera tekst historyczny, a także fragmenty relacji byłych więźniów, fotografie, dokumenty archiwalne i mapy. Autorką wystawy jest Teresa Wontor-Cichy.

LINK DO WYSTAWY